Diplomat měl předat Indii data o amerických jaderných zbraních

Francouzský atašé odvolán z USA

Paříž, 3. 11. 2000
Francouzský vojenský atašé ve Washingtonu, plukovník Marc Wood, byl odvolán ze své diplomatické funkce, protože se pravděpodobně zapletl do špionáže proti Spojeným státům.
Jak včera přiznal mluvčí ozbrojených sil Francie generál Alain Raevel, tento důstojník "se dopustil něčeho, co považujeme za hrubou chybu". Zároveň však odmítl komentovat dohady francouzského tisku, že Wood, který je údajně odborníkem na jaderné zbraně, předal důvěrnou americkou dokumentaci Indii, aby jí umožnil vytvořit si jadernou odstrašující sílu, a to přes snahu vlády USA zastavit šíření těchto zbraní.
Mluvčí potvrdil, že atašé Wood po nějaký čas nesměl opustit budovu francouzského velvyslanectví ve Washingtonu, ale nyní už byl "tento případ vyřešen s úřady Spojených států". Raevel doslova řekl, že Wood byl "odvolán kvůli hrubé chybě a na nátlak Spojených států."
Jak uvádí agentura Reuters, jde o poslední případ špionáže mezi spojenci. Před několika lety byl v Paříži přistižen při výzvědné činnosti proti Francii agent CIA, krytý americkým diplomatickým pasem.
(mp, Reuters)

Související