Výbuch nálože poblíž frekventovaného tržiště zabil dva Izraelce

Peres a Arafat vyjednali příměří

Jeruzalém, 3. 11. 2000
Po několikahodinovém jednání se v noci na včerejšek podařilo bývalému izraelskému premiérovi Šimonu Peresovi s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem dospět k dohodě o ukončení násilí na Blízkém východě. Pouze několik hodin poté, co sjednané příměří ve svém oficiálním prohlášení zveřejnil úřad izraelského premiéra Ehuda Baraka, se však v centru židovské části Jeruzaléma odehrál pumový atentát, který způsobil smrt dvou lidí a nejméně deset jich zranil.
K výbuchu nálože uložené v automobilu došlo poblíž tržiště Machane Jehude, kde se v minulých letech odehrály obdobné útoky, zorganizované militantními palestinskými organizacemi. Hamas a Islámský džihád, který se k útoku přihlásil a pohrozil, že v podobných atentátech bude pokračovat, také odmítly respektovat nové příměří.
Jásir Arafat prohlásil, že palestinská samospráva je zcela proti takovým akcím. Lítost nad atentátem vyjádřil v telefonickém rozhovoru se šéfem Barakova úřadu Giladem Šerem palestinský vyjednávač Nabíl Šás. Útok vzápětí odsoudil americký prezident Bill Clinton a obrátil se na obě strany s výzvou, aby pokračovaly v úsilí zastavit násilnosti.
Navzdory napjaté situaci tajemník izraelského ministra obrany Efraim Sneh v televizním rozhovoru oznámil, že Izrael dohodu o příměří nadále respektuje. Kroky k jejímu naplnění včera podnikly obě strany. V telefonickém rozhovoru o ní hovořil i Ehud Barak s Jásirem Arafatem. Arafatova kancelář v prohlášení vyzvala Palestince, aby při dalších manifestacích využívali "mírové prostředky". S osobní výzvou, kterou předpokládala dohoda s Peresem, však Arafat nevystoupil. Do poslední chvíle nejisté bylo včera i veřejné vystoupení Baraka, které bylo několikrát odloženo pro "technické problémy".
Jen několik hodin předtím však nové střety mezi izraelskými vojáky a palestinskými "vrhači kamenů" stály život dalšího Palestince a zanechaly několik zraněných. Jak ale oznámil mluvčí izraelské armády Ron Kitrey, dostali vojáci rozkaz stáhnout z okolí palestinských měst tanky a těžkou techniku a vyvarovat se střelby. Izrael také neuskutečnil na včerejšek plánovanou odvetu za smrt tří vojáků zabitých při středečních střetech s Palestinci.
(luc, čtk, Reuters)

Související