Výbuch nálože poblíž frekventovaného tržiště zabil dva Izraelce

Peres a Arafat vyjednali příměří

Jeruzalém, 3. 11. 2000
Po několikahodinovém jednání se v noci na včerejšek podařilo bývalému izraelskému premiérovi Šimonu Peresovi s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem dospět k dohodě o ukončení násilí na Blízkém východě. Pouze několik hodin poté, co sjednané příměří ve svém oficiálním prohlášení zveřejnil úřad izraelského premiéra Ehuda Baraka, se však v centru židovské části Jeruzaléma odehrál pumový atentát, který způsobil smrt dvou lidí a nejméně deset jich zranil.
K výbuchu nálože uložené v automobilu došlo poblíž jeruzalémského tržiště Machane Jehude, kde se v minulých letech odehrály obdobné útoky, zorganizované militantními palestinskými organizacemi Hamas a Islámský džihád. Jejich vůdci včera odmítli respektovat nové příměří, a proto je představitelé Izraele okamžitě obvinili z útoku. Navzdory napjaté situaci tajemník izraelského ministra obrany Efraim Sneh v televizním rozhovoru oznámil, že Izrael dohodu o příměří nadále respektuje.
Člen palestinského vedení Ahmad Abdar Rahmnán sdělil, že jeruzalémský atentát je výsledkem "izraelské agrese proti palestinskému národu".
Útok vzápětí odsoudil americký prezident Bill Clinton a obrátil se na obě strany s výzvou, aby pokračovaly v úsilí zastavit násilnosti.
Kroky k naplnění dohody včera podnikly obě strany. V telefonickém rozhovoru o ní hovořil i Ehud Barak s Jásirem Arafatem. Arafatova kancelář v prohlášení vyzvala Palestince, aby při dalších manifestacích využívali "mírové prostředky". S osobní výzvou, kterou předpokládala dohoda s Peresem, však Arafat nevystoupil. Do poslední chvíle nejisté bylo včera i veřejné vystoupení Baraka, které bylo několikrát odloženo, údajně kvůli "technickým problémům".
Jen několik hodin předtím však nové střety mezi izraelskými vojáky a palestinskými "vrhači kamenů" stály život dalšího Palestince a zanechaly několik zraněných.
Jak oznámil mluvčí izraelské armády Ron Kitrey, dostali vojáci rozkaz stáhnout z okolí palestinských měst tanky a těžkou techniku a vyvarovat se střelby. Izrael také neuskutečnil na včerejšek plánovanou odvetu za smrt tří vojáků, zabitých při středečních střetech s Palestinci.
(luc, čtk, Reuters)

Související