Akcelerující domácí a zahraniční poptávka zvyšuje počet pracovních příležitostí

Napětí na trhu práce se bude zmírňovat i v příštím roce

Praha, 2. 11. 2000
V posledních měsících je vývoj míry nezaměstnanosti podstatně příznivější, než většina analytiků počátkem roku předpokládala. Lze očekávat trvalejší udržení tohoto trendu?
V roce 2000 na českou nezaměstnanost působí tři základní domácí faktory: vliv hospodářského cyklu, strukturální změny a demografický vývoj. Příznivý vývoj podporuje intenzívnější aplikace aktivní politiky zaměstnanosti. Z vnějších faktorů je nejdůležitější pokračující masívní příliv přímých zahraničních investic. Pokles nezaměstnanosti lze přičíst především pokračujícímu hospodářskému růstu. Hospodářské oživení je nejen robustnější, než se očekávalo, ale došlo zároveň ke změně hlavních faktorů růstu. Zatímco do 1. čtvrtletí 2000 bylo hospodářské oživení taženo zahraniční poptávkou, nyní je rozhodujícím zdrojem hospodářského růstu poptávka domácí, koncentrovaná především do strojních investic. Prvotně určující vliv zahraniční poptávky rozhýbal prostřednictvím poptávky po českém exportu průmysl natolik, že po dlouhé době došlo k obnovení domácí investiční poptávky, která zásadním způsobem ovlivňuje trh práce. Počet volných pracovních míst činil ke konci září 53 097 (proti září 1999 zvýšení o 45 %).
Hospodářská recese urychlila restrukturalizaci podnikové sféry. Vliv na rozpočtová omezení podniků měla i konsolidace v bankovním sektoru: Banky byly donuceny k restrukturalizaci úvěrů a vyčištění portfolia. Nedostatek vlastních zdrojů i omezené bankovní zdroje způsobily snižování pracovních sil v podnikové sféře. Restrukturalizace začala intenzívněji působit na trh práce od 2. poloviny 1999. Ačkoli tempo růstu HDP přestalo klesat již ve 2. čtvrtletí 1999, míra nezaměstnanosti rostla až do jara 2000. Restrukturalizace uvnitř podnikové sféry navíc přinesla trvalejší efekty ve mzdovém vývoji. Růst mezd v průběhu r. 2000 zpomaloval. Očekáváme růst průměrné nominální mzdy okolo 6 %. Odbory ve světle situace na trhu práce redukovaly přehnané požadavky na růst mezd, při mzdovém vyjednávání akceptují užší vazby mzdového růstu na vývoj produktivity práce a vycházejí z racionálních inflačních očekávání. I proto se letos příznivě vyvíjí jedna ze základních makroekonomických proporcí: vztah produktivity práce a reálné mzdy.
Přímé zahraniční investice (170 mld. v r. 1999) mají přímý dopad na vytváření pracovních příležitostí. Situace se zlepšuje v regionech s vysokou koncentrací přímých zahraničních investic, v ostatních regionech se problémy na trhu práce prohlubují. Vysoké rozdíly se budou měnit pouze pozvolně.
Do měsíčních údajů o vývoji nezaměstnanosti se navrátily i sezónní faktory. V období hospodářské recese byl jejich vliv oslaben, protože převládlo plošné zvyšování nezaměstnanosti. Hospodářský pokles silně zkresloval sezónní vývoj až do konce r. 1999, od počátku r. 2000 se opět prosazuje. V lednu se obvykle ukončují termínované pracovní smlouvy. Jarní měsíce přinášejí sezónní pracovní příležitosti, především v zemědělství, stavebnictví a v maloobchodě. Třetí čtvrtletí odráží nápor nových absolventů na trhu práce. Znalost sezónních faktorů umožňuje přesnější prognózy vývoje nezaměstnanosti pro jednotlivé měsíce. Letos byl sezónní růst obvyklý během 3. čtvrtletí (nástup absolventů) velice mírný. Je možné, že sezónní faktory budou v blízké budoucnosti převáženy silným vlivem hospodářského cyklu.
Rostoucí domácí poptávka podporovaná pokračujícím masívním přílivem přímých zahraničních investic více než vykompenzuje vliv pokračující restrukturalizace. Ta již natolik pokročila, že nebude působit vysoké přírůstky nezaměstnanosti v celé ekonomice. Jiný ovšem může být její vliv v jednotlivých regionech. Demografický vývoj bude trh práce ovlivňovat příznivě nejen ve zbytku tohoto roku, ale i v dalších letech. V závěru roku 2000 se míra nezaměstnanosti bude pohybovat okolo 9 %. V roce 2001 očekáváme udržení dosavadního trendu. Hospodářský růst bude pokračovat a povede k dalšímu snižování míry nezaměstnanosti na přibližně 8 %.
Eva Zamrazilová,
Komerční banka