Ministr financí USA L. Summers přispěl k posílení evropské měny

Intervence pro euro se nevylučuje

Frankfurt/Washington, 2. 11. 2000
Americký ministr financí Larry Summers v noci na včerejšek zvedl pouhou větou směnný kurs dosud oslabujícího eura na 0,85 dolaru. Přitom tento vlivný ekonom doslova velmi nezávazně řekl, že "samozřejmě v určité situaci tu existuje možnost pro intervenci (ve prospěch evropské měny), ale záleží skutečně na (hospodářských) fundamentech v naší zemi a v ostatních zemích".
Spekulanti na světových devizových trzích to okamžitě interpretovali jako jistou záruku, že mohou sázet na euro. Opírali se přitom i o prohlášení vlivného guvernéra německé ústřední banky Ernsta Weltekeho, že Evropská centrální banka, v jejímž nejvyšším grémiu sedí, je znovu připravena intervenovat pro euro, "pokud to bude zapotřebí".
Jak prohlásil analytik Ray Attrill z londýnské poradenské firmy 4Cast, "na těchto výrocích není nic strašného, ale obchodníci hledali jakoukoliv záminku k nákupu eura. Mnozí totiž vycházeli z toho, že očekávané údaje o ochabujícím růstu hrubého domácího produktu (HDP) v USA opravňují očekávání, že euro bude posilovat." Předpokládá se, že americké hospodářství vzrostlo ve třetím čtvrtletí jen o 2,7 procenta HDP, takže růst eurozóny poprvé za poslední roky předstihne USA.
I Larry Summers je stejně jako čelní představitelé Evropské centrální banky přesvědčen, že slabší pozice eura vůči dolaru je zaviněna hlavně rozdíly v hospodářské výkonnosti eurozóny a Spojených států. Jakmile budou v pátek ve Washingtonu zveřejněny již oficiální údaje o HDP v letošním třetím kvartále a potvrdí klesající růst, lze pravděpodobně očekávat, že euro bude konečně posilovat.
(mp, Reuters, Bloomberg)