Mezi protestantskými milicemi v Ulsteru propukla vendeta

Belfast, 2. 11. 2000
Političtí představitelé severoirských protestantů se včera obrátili na znepřátelené probritské milice, aby okamžitě ukončily vzájemné vyřizování účtů, které si v úterý vyžádalo na každé straně jeden lidský život. Ulsterská demokratická strana (UDP), politické křídlo Ulsterských bojovníků za svobodu (UFF) a Sdružení na obranu Ulsteru (UDA), vyzvaly ústy svého vůdce Garyho McMichaela ve vysílání rozhlasové stanice BBC obě organizace, aby bezodkladně zasedly za jednací stůl se zástupci Sboru ulsterských dobrovolníků (UVF), který na politické scéně zastupuje Pokroková unionistická strana (PUP) Davida Ervina. Obě uskupení soupeří v rámci protestantské komunity již delší dobu o voličskou přízeň chudších vrstev severoirské společnosti.
V úterý navečer zastřelili v severobelfastské Newtonabbey neznámí útočníci Thomase Englishe, člena užšího vedení UDA, který se podílel na vyjednávání Velikonoční dohody, jež v roce 1998 položila základy ustavení koaliční vlády mezi katolíky a protestanty v Ulsteru. Vražda se udála jen krátce poté, co v místní nemocnici Royal Victoria zemřel třiašedesátiletý Bertie Rice z UVF, kterého v sobotu v jeho domě v belfastské Tiger's Bay před očima vlastní ženy ztloukli baseballovou pálkou a následně postřelili příslušníci nepřátelské unionistické bojůvky. Rice měl být zodpovědný za vraždu jedenadvacetiletého člena UDA Davida Greera, který byl zabit tentýž den. V srpnu si vyřizování účtů mezi oběma unionistickými frakcemi vyžádalo smrt dalších tří mužů, z nichž jeden náležel opět do užšího vedení UDA.
Poslední vlna násilí se odehrává na pozadí zvýšeného politického napětí v Severním Irsku, jakkoli s ním přímo nesouvisí. Předseda ulsterského koaličního kabinetu David Trimble, šéf Ulsterské unionistické strany (UUP), se totiž o víkendu rozhodl vyloučit z celoirské ministerské rady zástupce katolické Sinn Fein, pokud Irská republikánská armáda (IRA) neurychlí proces odzbrojení svých příslušníků, jak se k tomu zavázala ve Velikonoční dohodě.
Sinn Fein, v jejímž vedení zasedají někteří bývalí členové IRA, opakovaně poukazuje na skutečnost, že přísné kontrole musí být podřízeny také zbrojní arzenály protestantských bojůvek. Sama IRA však nekontroluje některé odštěpenecké skupiny, jak o tom svědčí včerejší pumový útok na stanici Královské ulsterské policie, při kterém byl v severoirském Castlewanu vážně zraněn jeden z policistů.
(rkl, Reuters, BBC)