Privatizace státních podílů v plynárenství v jednom balíku byla přijata rozporuplně

Grégr se opět prosadil

Transgas podle generálního ředitele Tomáše Tichého rozhodnutí vlády potěšilo a považuje ho za pozitivní signál pro investory.

Praha, 2. 11. 2000
Potenciálním kupcem plynárenského seskupení nemusí být jen jeden zájemce. Soutěž o státní podíly nehodlá Zemanův kabinet v tomto směru omezit. "Nabyvatelem může být i konsorcium několika firem," potvrdil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.
Jak již dříve HN informovaly, část zájemců s touto možností počítala a již několik týdnů jedná se svými dřívějšími konkurenty o případném vytvoření aliance. Firmy, které připadají v úvahu, však HN odmítly konkrétní jména aliancí sdělit s tím, že jedná každý s každým a případné partnery s ohledem na teprve začínající jednání není možné uvést.
V této souvislosti se mluví nejčastěji o zahraničních firmách, které již působí na tuzemském trhu, mimo jiné francouzské Gaz de France, německých E.ON a Ruhrgas RWE a Wintershall. Jako s významným zájemcem lze počítat i s ruským Gazpromem či norským Statoilem, bez šance není ani slovenský Státní plynárenský průmysl.
Protinávrh Ministerstva financí, které se přiklánělo k oddělenému prodeji nejprve Transgasu a poté distribučních firem, vláda podle Grégra neprojednávala. Nevzala ho v potaz přesto, že jej obdržela už v červenci, a ministři měli na posouzení dostatek času. Navíc, Pavel Mertlík včera přinesl kabinetu další, "zhuštěnou" variantu původního návrhu. Ani tou se Zemanův tým nezabýval. "Návrh Ministerstva financí nebyl na programu, nejednalo se o něm," potvrdil vicepremiér Vladimír Špidla.
"Sice nám jako státnímu podniku nepřísluší hodnotit způsob privatizace vlastní firmy, ale rozhodnutí vlády je pro nás potěšitelné," sdělil HN generální ředitel společnosti Transgas Tomáš Tichý. Podle něj jde o jasný signál, že stát nebere problematiku plynárenství na lehkou váhu, jde také o pozitivní signál potenciálním zahraničním investorům. Tichý upozornil, že v současné době pracuje Transgas na přerodu ze státního podniku na akciovou společnost. S touto přeměnou počítá Ministerstvo průmyslu a obchodu v průběhu tří až pěti měsíců. "Jsem přesvědčen, že strategické partnerství se silnou zahraniční firmou nebo konsorciem bude prospěšné jak pro stát a Transgas, tak i pro naše zákazníky," dodal.
Podle odborníků přitom byla idea resortu financí, která navrhovala oddělený prodej, rozhodně lepší. "Nemyslím si, že je šťastné nebo žádoucí, aby měly distribuční firmy jednoho strategického partnera," řekl například analytik Petr Zahradník z Conseq Finance. Poradce v oblasti plynárenství a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Vratislav Ludvík zase upozornil na nižší zisky z prodeje.
Vláda ovšem dál tvrdí, že zvolený způsob privatizace jednoznačně povede k zajištění konkurenceschopnosti a stability odvětví a maximalizaci výnosů ze státních podílů. "Zvolený způsob rovněž zajistí stabilizaci cen," zdůraznil Grégr.
(ha, foj)