Francie obviňuje knížectví z podezřelých finančních transakcí

Monako touží po plné suverenitě

Paříž/Monte Carlo, 1. 11. 2000
Na nedávná obvinění vznesená Francií, podle které je Monako pouze daňovým rájem, v němž se perou špinavé peníze, zareagoval včera kníže Rainier III. vyhlášením, že má v úmyslu vyjednat s Paříží novou smlouvu zaručující "plnou suverenitu" státečku, jenž proslul jako útočiště boháčů odmítajících přispívat do státních pokladen svých zemí "zbytečně" vysokými odvody. Francie tento měsíc Monaku pohrozila, že bude čelit tvrdým opatřením, pokud nezveřejní data o tajných bankovních účtech, portfóliích cenných papírů a podezřelých transakcích týkajících se možného praní špinavých peněz.
Monacký kníže si v rozhovoru uveřejněném v konzervativním listu Le Figaro stěžuje na nynější levicovou vládu premiéra Lionela Jospina, která podle jeho názoru závidí knížectví jeho bohatství, chová se k němu příliš protektorsky a nepřípustně zasahuje do jejího soudního systému.
Knížectví je na Francii formálně nezávislé, na základě dohody z roku 1930, jež měla ve své době zamezit vlivu Německa, však Paříž navrhuje kandidáty na úřad předsedy monacké vlády (státního ministra) a všichni policisté a příslušníci požárního sboru musí mít francouzskou národnost. Enkláva o rozloze dvou kilometrů čtverečních kryje navíc svou spotřebu elektřiny a pitné vody jen díky dodávkám ze země galského kohouta. Ze třiceti tisíc obyvatel knížectví má pouze necelá třetina monackou národnost.
(rkl, Reuters)