Kosmická mise má dnes zahájit trvalý pobyt lidí ve vesmíru

New York, 31. 10. 2000
Pokud všechno dobře dopadne, tak včerejšek byl poslední den v lidské historii, kdy lidstvo bylo výhradně pozemský živočišný druh, a dneškem začíná nová éra, kdy ve vesmíru budou žít lidé trvale.
Na Rusy řízeném kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu totiž včera dokončovala poslední přípravy na dnešní start tříčlenná rusko-ukrajinsko-americká posádka, kterou má do výše 368 kilometrů nad Zemí - na Mezinárodní kosmickou stanici ISS - dopravit ruská kosmická loď Sojuz.
Na rozdíl od předchozích misí jejich pobyt na ISS tentokrát nepotrvá týden, ale celé čtyři měsíce, po nichž je vystřídá posádka nová - tentokrát dva Američané a Rus. Až bude přibližně v roce 2006 stanice dokončena, počet členů posádky se dále zvýší a jejich pobyt ve vesmíru se prodlouží.
Zatím se předpokládá, že stanice má přinejmenším desetiletou životnost, ale ve vesmíru by mohla zřejmě vydržet až čtvrt století, kdy by ji měla vystřídat nová a větší. Z té by mohly startovat vesmírné mise k Měsíci či k Marsu. Časem se do programu více zapojí i země EU, Japonsko, Kanada, a možná dokonce i Čína.
(jh, Reuters)