Summit balkánských státníků po deseti letech válek vyzněl jako oslava změny v Jugoslávii

Ve Skopji se mluvilo o míru

Čelní představitelé devíti států jihovýchodní Evropy včetně Jugoslávie se poprvé sešli na včerejší schůzce v makedonské Skopji.

Skopje, 26. 10. 2000
Hlavním aktérem prvního balkánského summitu po zásadní změně v Jugoslávii, který se včera uskutečnil ve Skopji, byl dle očekávání prezident Vojislav Koštunica. Po deseti dramatických letech, kdy se regionem přehnaly čtyři války, vnímá Evropa tuto neformální schůzku jako příležitost nastoupit novou éru vztahů v duchu spolupráce, nikoli konfliktů, napsala včera v analýze agentura Reuters s tím, že summit vyzněl jako oslava změny v JSR. O významu setkání svědčila i přítomnost Javiera Solany a koordinátora Paktu stability Bodo Hombacha.
Hostitel, makedonský prezident Boris Trajkovski, vyzval balkánské země, aby se "chovaly moudře" a obrátily se zády k válce a k chudobě. "Poznali jsme tragédie u našich sousedů, našich přátel a našich občanů. Poznali jsme nekonečný pochod uprchlíků. Poznali jsme chudobu. Když jsme vyčerpali všechny ostatní cesty, musíme se chovat moudře," upozornil a prohlásil, že "nadešel čas postavit se proti etnickému nacionalismu a obnovit ekonomiku po 50 letech nezdarů".
V podobném duchu se ostatně vyjadřovala většina řečníků včetně Vojislava Koštunici. "Balkán potřebuje mír a stabilitu, Evropa potřebuje mír a stabilitu na Balkáně," zdůraznil. Při rozboru situace v Jugoslávii prezident vysvětloval: "Máme teď obtížný úkol reorganizovat stát, změnit ústavu, nově definovat vztahy mezi Srbskem a Černou Horou a stabilizovat situaci v Kosovu v duchu rezolucí Rady bezpečnosti."
Albánský prezident Rexhep Maidani označil nadcházející sobotní komunální volby v Kosovu za "životně důležitou etapu" na cestě k sebeurčení této jihosrbské provincie. Zároveň ale trval na právu na sebeurčení pro kosovské Albánce.
(čtk, Reuters, sto)