Podle francouzského ministra zemědělství neexistuje veterinářský test stoprocentně prokazující BSE

Paříž táhne do boje proti nemoci šílených krav

Praha/Paříž, 26. 10. 2000
Francouzská vláda se po několikaměsíčních debatách v odborných kruzích rozhodla rázným způsobem minimalizovat nebezpečí šíření bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), známé jako nemoc šílených krav. Ministr zemědělství Jean Glavany vyhlásil v úterý řadu nových opatření poté, co celonárodní obchodní řetězce Auchan a Cora přiznaly, že v uplynulých dnech prodaly více jak 350 kilogramů hovězího masa, pocházejícího ze stáda, v němž byl nedávno zaznamenán případ onemocnění BSE. Chovatel, který maso dodal jatkám Soviba u Paříže, byl již zatčen.
Francie, jež v červnu zahájila program testování zvířat starých nejméně dva roky, která uhynula, či musela být z nejrozličnějších příčin poražena, hodlá podle Glavanyho v budoucnosti podrobovat veterinární kontrole na šest miliónů kusů hovězího dobytka končícího každoročně na jatkách. Letošní testy zjistily, že z celkového počtu 25 000 mrtvých zvířat bylo jedenasedmdesát z nich nemocí šílených krav skutečně nakaženo. Ministr zemědělství zároveň oznámil, že Francie zakáže používání zvířecích tuků přidávaných do krmných směsí. Zakázány budou pravděpodobně také směsi obsahující moučku z masa, kostí a tělesných orgánů jatečních zvířat, neboť veterinární testy nevyloučily zcela, že se nemohou stát zdrojem infekce. Francouzské zákony až doposud povolovaly použití těchto substancí u vepřů a drůbeže, pokud krmné směsi neobsahovaly více jak tři procenta organické moučky. Glavany na druhé straně připustil, že neexistuje žádný stoprocentně spolehlivý test, který by v tělech zvířat BSE odhalil. V souvislosti s posledními případy prodeje nedostatečně prověřeného hovězího oznámil francouzský obchodní řetězec Carrefour, že ze čtyř desítek supermarketů stáhl přibližně tunu masa.
Nemoc šílených krav zůstává i nadále brizantním tématem ve Velké Británii, postižené svého času tři a půl roku trvajícím embargem ze strany Evropské unie, která se bránila dovozům hovězího z tamějších chovů. Od roku 1986 bylo na britských ostrovech totiž zaznamenáno téměř 180 000 případů BSE.
Britská vláda minulý týden schválila program finanční pomoci ve výši několika miliónů liber, určený rodinám obětí Kreutzfeldt-Jakobovy nemoci, lidské obdoby nemoci šílených krav. Ve Velké Británii zemřelo doposud na tuto chorobu pětasedmdesát osob. Labouristický kabinet zároveň vydal oficiální zprávu, v níž obvinil třicet ministrů a vysokých státních úředníků předchozí konzervativní vlády z toho, že při boji s BSE utajovali před veřejností řadu důležitých faktů. Celá aféra a následné embargo způsobily britskému zemědělství miliardové škody.
(rkl, Reuters)