Bývalí ministři viní Al Gorea z podvolování se Rusům

Washington, 26. 10. 2000
Přestože podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění se kandidát Demokratické strany pro prezidentské volby ve Spojených státech a současný viceprezident Albert Gore dostal znovu o tři procentní body před svého republikánského rivala George Bushe (45 ku 42), hrozí mu potíže. A to necelé dva týdny před volbami.
Celkem jedenáct amerických politických osobností v úterý Alberta Gorea obvinilo, že před pěti lety jako viceprezident souhlasil s ruskými prodeji "nebezpečného" vojenského zařízení Íránu a že o tom dostatečně neinformoval Kongres. Přitom z ústavního titulu šéfa horní komory amerického parlamentu, Senátu, která má na starosti zahraniční agendu, by to pro něj neměl být zvláštní problém. Podvýbor Senátu se ostatně včera tímto obviněním Gorea zabýval.
Pod příslušné prohlášení se podepsali bývalí američtí ministři zahraničí George Shultz, Henry Kissinger, James Baker a Lawrence Eagleburger, čtyři někdejší šéfové Pentagonu Frank Carlucci, Donald Rumsfeld, James Schlesinger a Caspar Weinberger, a dále pak dva někdejší poradci amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Zbigniew Brzezinski a Brent Scowcroft. Někdejší vysocí představitelé tvrdí, že Al Gore a bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin se dohodli, že Spojené státy budou souhlasit s ruským prodejem moderních ponorek a bojových letounů Íránu.
Podepsaní představitelé většinou podporují ve volbách 7. listopadu republikánského kandidáta na úřad prezidenta George Bushe. Proto také v prohlášení v souvislosti s nadcházejícími volbami připomínají, že hlavní úlohou prezidenta Spojených států "je střežit bezpečnost země a důsledně hájit její zájmy, občany, spojence a přátele. Írán přitom patří mezi země, jež USA dodnes podezírají z podpory mezinárodního terorismu
Mluvčí Bílého domu Jake Siewert ale odmítl, že by vláda prezidenta Billa Clintona byla zapletena do jakýchkoli "tajných dohod" s Moskvou.
Albert Gore je na tapetě republikánů kvůli blízkým vztahům s ruskými vůdci a kvůli své roli v americko-ruské diplomacii. S Viktorem Černomyrdinem často vedl jednání o vzájemných vztazích. George Bush už dříve obvinil Černomyrdina, že kdysi jako premiér zpronevěřil půjčky Mezinárodního měnového fondu (MMF). Mluvčí MMF Thomas Dawson řekl, že organizace nemá žádné důkazy, že by Černomyrdin zpronevěřil nějaké půjčky MMF. Také ruský politik obvinění popírá.
(kb, AP)