Ministři skupiny G 20 jednají v Kanadě o problémech světové ekonomiky

Protesty proti globalizaci zažil i Montreal

Montreal, 25. 10. 2000
V Montrealu bylo včera odpoledne zahájeno zasedání skupiny G 20, k němuž se do tohoto kanadského města sjeli ministři financí a guvernéři centrálních bank těchto zemí. Během dvoudenního rokování mají projednat aktuální problémy světové ekonomiky.
Montreal pocítil, že hostí zasedání G 20, již den před jeho zasedáním. V pondělí večer byli příslušníci kanadské pořádkové policie a jejich kolegové na koních nuceni zasáhnout proti stovkám protestujících, kteří se shromáždili v předvečer této schůzky nejvyšších finančních představitelů
Při střetech, při nichž na policisty létaly kusy asfaltu, míčky naplněné barvou, láhve a další předměty, před nimiž se policisté bránili štíty, obušky a spreji s pepřem, byli lehce zraněni tři policisté a 39 protestujících skončilo v policejní vazbě.
Podle policejního mluvčího Andre Durochera zadržení budou obviněni z nezákonného shromažďování, účasti při nepokojích a útoku na policejní činitele. Někteří byli ještě včera propuštěni, jiní zůstali ve vazbě, upřesnil mluvčí.
Protestující se shromáždili před hotelem Sheraton, kam bylo toto dvoudenní zasedání G 20 svoláno. Střety mezi pořádkovými silami a demonstrujícími začaly v době, kdy se policie pokusila shromážděným zabránit v průchodu do okolních ulic. Několika desítkám policistů se nakonec podařilo demonstranty vytlačit a zůstalo na hlídce před hotelem.
Ačkoli někteří protestující tvrdí, že zásah policie byl nepřiměřený, podle Durochera si někteří demonstranti přímo koledovali o potíže. "Házeli kusy asfaltu a láhve," říká mluvčí. "To podle mne není klidný protest. Vážně pochybuji o skutečných motivech těch lidí."
Pořádkové síly považují toto střetnutí za jakousi generální zkoušku pro další dny, neboť není pochyb o tom, že protesty budou pokračovat a že největší kanadské město se stane dalším v řadě těch, které byly dějištěm násilných akcí proti postupující globalizaci.
Francouzský deník Le Monde napsal, že světová veřejnost má beze vší pochyby oprávnění proti tomuto vývoji protestovat, i když nelze souhlasit s násilnou formou, kterou volí odpůrci globalizace. Ne všichni souhlasí s vývojem, během něhož bohatí dále bohatnou a chudí dále chudnou. Především rozvojové země přijímají cestu, kterou nastínila Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF), s velkou nedůvěrou a považují tyto instituce sídlící ve Washingtonu za hlavní viníky současné situace.
Na zhoršující se poměry v rozvojových zemích upozorňuje i Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), která pranýřuje stále se snižující pomoc zejména africkým státům z veřejných prostředků a snižující se investice do ekonomik těch nejchudších zemí.
Protesty širokého spektra skupin zabývajících se životním prostředím, bídou, právy dělníků a podobnými otázkami se staly běžnou záležitostí při všech větších mezinárodních zasedáních týkajících se globálního obchodu. Pouliční protesty narušily schůzku Světové obchodní organizace v Seattlu loni v prosinci a střety mezi policií a protestujícími poznala i Praha během zasedání Světové banky a MMF.
(fš, Reuters, čtk)