Organizovaný zločin vydělá ročně téměř šest set miliard dolarů

Banky ztíží praní špinavých peněz

Curych, 24. 10. 2000
Dvanáct největších evropských peněžních ústavů vypracovalo kodex, který by se měl stát světovým standardem pro boj s praním špinavých peněz. Oznámila to včera švýcarská banka UBS.
Banky tak neučinily jen z dobré vůle, ale reagovaly tak na četná obvinění, že některé z nich se podílely na legalizaci části z odhadovaných 590 miliard dolarů, získávaných ročně ze zločinné činnosti. Například švýcarská Credit Suisse, v níž nakonec skončily ukradené čtyři miliardy dolarů na účtu bývalého nigerijského diktátora Saniho Abachy, který vládl v letech 1993-1998, nebyla v této kauze sama. Koloběh začal v Londýně, kam diktátor posílal vklady pod různými jmény do řady bank včetně převozu hotových peněz. Jeden z jeho kurýrů, který byl v roce 1998 zatčen na londýnském letišti, doznal, že v minulosti přivezl z Nigérie do Británie devizy v hodnotě 50 miliónů dolarů.
Na vypracování kodexu, který má stanovit pravidla "nezbytné opatrnosti při obchodech s bohatými zákazníky", se podílela světová protikorupční agentura Transparency International.
Nové směrnice jsou dílem významných peněžních ústavů, jako švýcarských UBS a Credit Suisse, britských Citigroup Barclays a HSBC, Deutsche Bank, francouzské Société Générale, nizozemské ABN Amro a španělské Santander.
(mp, Reuters, FT)

Související