Summit Čína-EU nepřinesl žádné mimořádné výsledky

Peking stále před prahem WTO

Peking, 24. 10. 2000
Bez průlomu skončila včera pekingská jednodenní vrcholná jednání mezi Čínou a Evropskou unií, která se zaměřila na další postup přijímání ČLR do Světové obchodní organizace (WTO). Obě strany sice deklarovaly odhodlání odstranit překážky stojící v cestě tomuto procesu, jinak však rozhovory o této otázce, jež zastínila dialog o politických problémech, skončily jen s malými náznaky, že se podaří nalézt východisko ze slepé uličky.
Čínský premiér Ču Žung-ťi řekl předsedovi Evropské komise Romanu Prodimu a francouzskému prezidentu Jacquesu Chirakovi, jehož země nyní unii předsedá, že Čína hodlá splnit uzavřenou dohodu z letošního května. Jak však dodala agentura Nová Čína, Ču Žung-ťi zdůraznil, že Peking doufá, že členové WTO nebudou vznášet v multilaterálním negociačním procesu nové požadavky. Tím Ču reagoval na požadavek Bruselu, aby Čína vyjasnila své "neprůhledné a nepředvídatelné" obchodní předpisy.
Komisař EU pro obchod Pascal Lamy v Pekingu vyjádřil naději, že Čina vydá povolení k podnikání v ČLR evropským pojišťovacím firmám. Při květnové dohodě s EU slíbila, že je vydá do dvou měsíců licenci sedmi firmám, zatím však vyhověla pouze dvěma žádostem.
Chirac si stěžoval na nedostatečné dodržování lidských práv v Číně a žádal Peking, aby zarazil "nepřijatelný a skandální obchod s lidmi", věc, která přerostla ve vážný problém vztahů letos v červnu. Tehdy zahynulo 58 ilegálních imigrantů z Číny, kteří se pokoušeli proniknout do Británie v uzavřeném nákladním autě. Chirac ale neřekl, zda je Peking ochoten přijmout ilegální uprchlíky zpět.

(jh, Reuters)

Související