Čtrnáct dnů před dnem "D" americká volební kampaň finišuje

Gore se snaží Bushe co nejdříve dohnat

Washington, 24. 10. 2000
Americký viceprezident a prezidentský kandidát demokratů Albert Gore zaostává v oblibě u voličů o dva až deset procentních bodů za svým republikánským sokem, texaským guvernérem Georgem Bushem. Přestože to není mnoho - i slovutný Gallupův ústav počítá při výzkumech s chybou jedno až dvě procenta - nehodlá nic ponechat náhodě. Snaží se ze všech sil Bushův náskok co nejdříve dohnat, či lépe svého soupeře v předvolebních čtrnácti dnech výrazně předehnat.
Když se mu v televizních duelech nepodařilo dostát roli favorita a z pozice podstatně vzdělanějšího diskutéra neporazil ani před týdnem Bushe na hlavu, útočí nyní Gore na svého protivníka, kde jen může. Naposledy ho v jeho mateřském Texasu kritizoval za výrok o stažení mírových sil USA z Balkánu, který však vzešel z úst Bushovy hlavní bezpečnostní poradkyně, a neodpustil si velmi ostrý výpad proti Bushově projektu částečně privatizovat sociální zabezpečení seniorů.
I když také George Bush objíždí velká města lidnatých států, což bude 7. listopadu pro vítězství nejdůležitější, Al Gore stejnou taktiku rozšířil o úsilí získat americké etnické či profesní skupiny. V sobotu tak pohovořil s odborářskými aktivisty, hned poté se v New Orleansu zaměřil na Američany afrického původu, aby v neděli v Dallasu na ekumenické bohoslužbě navštívené celebritami, včetně vdovy po Martinu Lutherovi Kingovi, věřící přesvědčil o své hospodářské a sociální vizi a demonstroval důraz na tradiční rodinné hodnoty.
Odborníci se však shodují, že i tak budou letošní americké prezidentské volby velmi těsné, že se bude opakovat situace z roku 1960, kdy Kennedy porazil Nixona pouze o pár hlasů.
(kb, reuters, čtk)

Související