Čínský vstup do WTO by se mohl zpozdit až o rok

Peking, 24. 10. 2000
Rozdílné názory na přijetí Číny do Světové obchodní organizace (WTO) zastínily třetí evropsko-čínskou vrcholnou schůzku, která se včera konala v Pekingu. Kromě sporů o této otázce zatížily jednodenní summit i neshody v otázce lidských práv, pašování lidí na Západ a další problémy.
Komisař Evropské unie pro obchod Pascal Lamy po včerejších rozhovorech s nejvyššími čínskými představiteli vyjádřil přesvědčení, že přes překážky, které se vyskytly na poslední chvíli, bude Čína do WTO přijata včas. "Existuje však mnoho podrobností, které je třeba dořešit. Jsou sice podružné, ale je třeba se jimi zabývat." Nové komplikace mohou podle pozorovatelů vést k odkladu rozšíření WTO i o rok.
Delegaci EU, kterou v Pekingu vedl francouzský prezident Jacques Chirac jako hlava státu předsedajícího unii, přijali nejvyšší čínští představitelé prezident Ťiang Ce-min a premiér Ču Žung-ťi. Reformisticky orientovaný předseda vlády ujistil návštěvníky, že Peking postupně otevře zahraničním podnikatelům bankovnictví, pojišťovnictví, zahraniční i vnitřní obchod, cestovní ruch a další sektory ekonomiky. Naopak země WTO mají snížit dovozní cla na zboží z ČLR z 25 na devět procent.
(hof, Reuters)

Související