Za "vítězství zdravého rozumu" v arabském světě označil židovský stát výsledky summitu v Káhiře

Barak udělal jednací pauzu, Arafat ho poslal k čertu

Izrael se s účastníky arabského summitu shoduje ve dvou bodech. Deklarují zájem o mír a vinu za neutěšenou situaci připisují druhé straně.

Jeruzalém, 23. 10. 2000
Vyhlášením přestávky v mírovém dialogu s Palestinci, která prý bude trvat tak dlouho, dokud neskončí nynější násilnosti na palestinských autonomních územích, reagoval izraelský premiér Ehud Barak na výsledky včera ukončeného dvoudenního celoarabského summitu v Káhiře. V prohlášení předsednictva vlády Izrael ujistil, že "bude dál směřovat k usmíření s arabským světem, ale nikoli za každou cenu či pod tlakem násilností".
Arabské země na svém summitu nevyhlásily žádná konkrétní opatření na potrestání židovského státu, ale obvinily ho z rozpoutání násilností na palestinských územích. Závěrečný dokument summitu pouze pohrozil, že by arabské země mohly přerušit vztahy s Izraelem, aniž je k tomu přímo vyzývá. Izrael tak může nadále udržovat diplomatické styky s Egyptem a Jordánskem, s nimiž na rozdíl od ostatních arabských zemí uzavřel mírovou smlouvu.
Účastníci vrcholné schůzky nicméně podle očekávání obvinili Izrael z "barbarství" v přístupu k Palestincům a požadují vytvoření mezinárodní vyšetřovací komise pod patronátem OSN. V závěrečném dokumentu summitu dále vyzývají k vytvoření mezinárodního trestního tribunálu, jehož úkolem by bylo soudit "izraelské válečné zločince, kteří se podíleli na masakrech Palestinců". Stejná organizace by podle arabských zemí měla "zajistit ochranu palestinského lidu" vytvořením mezinárodní síly v případě potřeby. Summit také rozhodl o zřízení dvou fondů na podporu Palestinců v hodnotě jedné miliardy dolarů.
"Vypadá to, že arabské země, zejména Egypt a Jordánsko, se skutečně strategicky rozhodly postupovat na cestě míru," sdělil v reakci na výsledky summitu izraelský vládní mluvčí Nachman Šaj. Také premiér Ehud Barak ocenil zejména vyvážený postoj, který během summitu zastával egyptský prezident Husní Mubarak.
Oznámení přestávky v mírových rozhovorech, které Barak avizoval již v pátek, souvisí podle pozorovatelů spíše s vnitropolitickou situací v Izraeli. Izraelský premiér totiž intenzívně jedná s různými politickými stranami, aby odvrátil hrozbu předčasných parlamentních voleb. Pauza v jednáních tak může být ústupkem opoziční pravicové straně Likud Ariela Šarona. Ten však v rozhovoru pro izraelský rozhlas již označil toto řešení za nedostatečné.
Zatímco Izrael přijal výsledky jednání celoarabské schůzky s jistým ulehčením, vyjádřil Jásir Arafat nad jejími závěry zklamání. Palestinský prezident prý není spokojen s tím, že nerozhodla o poskytnutí okamžité finanční pomoci Palestincům, kterou nyní nutně potřebují. Na oznámení Ehuda Baraka, že v mírových jednáních Izrael-Palestinci dělá "pauzu", reagoval Arafat dokonce prohlášením "ať jde k čertu". Nespokojenost se závěry summitu prohlašovali rovněž palestinští radikálové.
Na palestinských územích včera pokračovaly nepokoje, při nichž přišli o život další tři Palestinci v pásmu Gazy a na Západním břehu. Podle agentury Reuters tak během posledních nepokojů přišlo o život již nejméně 132 lidí.
(luc, Reuters)

Související