Tokio hodlá postavit možná až třináct nukleárních elektráren

Japonsko trvá na jaderné energii

Tokio, 23. 10. 2000
Japonsko hodlá pokračovat ve svém programu výstavby jaderných reaktorů. Oznámil to v sobotu v Tokiu předseda vládního podvýboru pro energetiku Jojči Kaja.
Podle Kaji postaví Japonsko v příštím desetiletí nejméně čtyři, ale možná až 13 nových jaderných reaktorů na výrobu elektřiny. Tímto způsobem chce země vycházejícího slunce zajistit, že bude schopna splnit svůj závazek snížit produkci "skleníkových" plynů. Kaja označil počet "od čtyř do 13" nových reaktorů za "realistický".
Odhad vládního výboru pro energetiku vychází ze skutečnosti, že čtyři reaktory jsou už ve výstavbě a číslo 13 určila vláda jako strop k rozpočtovému roku 2010. Japonský kabinet přitom již v březnu omezil původní plány a rozhodl se schválit výstavbu maximálně 13 nových reaktorů místo zamýšlených 16 - 20. Kaja tvrdí, že Japonsko nemůže snížit produkci skleníkových plynů, pokud nenahradí spalovací elektrárny jadernými. Tokio se spolu s dalšími státy zavázalo v roce 1997 v Kjótu na konferenci OSN o změnách světového klimatu, že v rozmezí let 2008 až 2012 sníží o šest procent produkci plynů způsobujících tzv. skleníkový efekt.
Japonsko má nyní 51 jaderných reaktorů, které produkují 30 % elektrické energie vyrobené v zemi. Právě před měsícem ale uplynul rok od největší průmyslové nehody spojené s jaderným materiálem, kterou země vycházejícího slunce zatím zažila. K nehodě došlo v městě Takaimura v závodě na zpracování uranu. Neštěstí si vyžádalo život dvou dělníků a 400 obyvatel Takaimury bylo ozářeno. Tisk tuto nehodu označil za největší jadernou katastrofu od havárie v Černobylu. Obyvatelé Japonska však zatím hledí na jadernou energii mnohem smířlivěji než Evropané a Američané, přestože země leží v oblasti zvýšené seizmické činnosti, která zvyšuje riziko katastrofy.
Japonsko oznamuje svůj záměr v době, kdy většina států od dalšího budování jaderných elektráren ustupuje. Mezi země, které odstoupily od využití jaderné energie, patří například Rakousko a Švédsko, podobný záměr deklarovalo i Německo.
(vit, Kjóto, bbc)