Od opery po pouliční představení sahá nabídka letošního ročníku festivalu Divadlo. 

Tradičním místem konání všech dosavadních ročníků mezinárodního festivalu Divadlo byla Plzeň. Nejinak je tomu i u ročníku osmého, čtyřem dnům v západočeské metropoli (19. až 22. října) bude ovšem předcházet pražský prolog. Ve středu 18. října bude v historické budově Národního divadla uvedena Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu.

Vynikající představení režiséra Davida Radoka je totiž mimo scénu, kde se zrodilo, nepřenositelné. Není to ale jediná novinka ve festivalové koncepci. Organizátoři ve snaze vtáhnout do festivalového dění co nejširší publikum zařadili do programu také tzv. přepady divadlem.

Obyvatelé a návštěvníci Plzně budou jejich prostřednictvím konfrontováni s divadelními produkcemi na různých místech města, na ulicích, před hlavním nádražím i radnicí, v tramvajích. Jeden z "přepadových" souborů - britská The Natural Theatre Company - se později, od 24. do 26. října, představí i na Pražském hradě.

 

Ti diváci, kteří se za divadlem vydají do sálů plzeňských scén, budou moci vidět skutečné špičky evropského umění. "Větší část programu tvoří zahraniční inscenace," říká dlouholetý hlavní festivalový dramaturg Karel Král, šéfredaktor revue Svět a divadlo. "Festival dává najevo, že není bilanční přehlídkou českého divadla, ostatně nikdy jí být nechtěl."
O slavnostní zahájení se 19. října postará soubor Meno Fortas z litevského Vilniusu.

Představení Shakespearova Macbetha vzniklo v režii Eimuntase Nekrošiuse, který je považován za jednu z nejvýraznějších osobností současného světové divadelní tvorby. Snad ještě slavnější tvůrce je podepsán pod závěrečným představením festivalu (22. října). Jurij Ljubimov představí svoji inscenaci slavné hry Petera Weise Marat - Sade, jak ji nastudoval s moskevským divadlem Na Tagance. V rámci plzeňského Divadla se představí také pražské Divadlo na Vinohradech, budapešťský soubor Katona József Színház, královehradecké Klicperovo divadlo, italský soubor Pippa Delbona či Slovenské národné divadlo Bratislava.

Souběžně s hlavním programem a s řadou doplňkových akcí se koná i projekt Současné nizozemské divadlo a drama, který obsáhne přednášky, kulatý stůl i scénická čtení.

Festival přijde na 7 miliónů Kč. Zhruba polovina rozpočtu je kryta z veřejných zdrojů (dvěma milióny přispělo Ministerstvo kultury, 800 tisíci Kč město Plzeň). Zbytek pochází z příspěvků sponzorů a z vlastních výnosů. Generálním partnerem je štědrý podporovatel divadelních produkcí Český Telecom.