Senzací na ruské politické scéně se podle elektronických zdrojů APN, Lenta a nezávislé televize NTV stalo prohlášení předních politických, veřejných a kulturních činitelů Ruska nazvané "Rusko na rozcestí. Výzva společnosti". 

Mezi signatáři prohlášení, jehož plný text uvádí list Izvestija, jsou mimo jiné rusko-americký spisovatel Vasilij Aksjonov, filmový režisér a neúspěšný Putinův konkurent z posledních prezidentských voleb Stanislav Govoruchin, blízký spolupracovník Michaila Gorbačova Alexandr Jakovlev a známý divadelní režisér Jurij Ljubimov. Klíčovým signatářem je nepochybně oligarcha a nyní nejostřejší kritik prezidentem Vladimirem Putinem reprezentovaného Kremlu Boris Berezovskij.

 

Autoři výzvy upozorňují na skutečnost, že nyní, na přelomu tisíciletí, stojí Rusko opět před osudnou volbou. Rozhoduje se, zda se v budoucnosti stane skutečnou demokracií nebo autoritářským státem. "Pochopitelná a přirozená snaha nového prezidenta vytvořit plně funkční a efektivní státní moc, jež by dokázala se vší odpovědností zabránit rozpadu státu, vytváří v kruzích vládnoucí byrokracie již tradiční aktivizaci obranných reflexů."

Nebude-li těmto snahám byrokratického aparátu učiněna včas přítrž, dojde "buď ke kolapsu řízení státu, nebo k devalvaci všech úspěchů, jichž ruská společnost dosáhla v poslední době na cestě k civilizované společnosti".
Výzva, kterou APN označuje za reakci na nedávné setkání prezidenta Putina s ruskými magnáty a oligarchy, navrhuje vytvoření nového politicko-společenského hnutí, v němž by se sjednotili příslušníci ruské inteligence, jež je "tradičním nositelem liberálních hodnot v ruské společnosti".

Právě proti nové generaci "politicky a ekonomicky aktivních občanů Ruska, demokraticky zvolených politiků, nezávislých novinářů a úspěšných podnikatelů" je namířen nynější silový autoritářský útok "administrativně byrokratických kruhů", konstatuje výzva ruských intelektuálů.

Související