Dlouhá cesta k odškodnění

(čtk, pi)
Na konci druhé světové války pracovalo v průmyslu a zemědělství v Německu až 12 miliónu totálně nasazených lidí - především civilních "ostarbeiterů" a Židů vězněných v koncentračních táborech. Bylo mezi nimi 650 tisíc obyvatel Čech a Moravy, z nichž 6538 zahynulo při náletech či v koncentračních táborech, kde byli vězněni po sabotáži nebo nezdařeném útěku.
1975: Vláda Německé spolkové republiky vyplatila Polsku 1,3 miliardy marek jako úhradu sociálního pojištění za nucené práce po dobu války.
březen 1988: Newyorský právník Melvyn Weiss podává hromadnou žalobu proti firmě Ford, protože americký koncern těžil z práce nuceně nasazených ve své pobočce v Kolíně nad Rýnem.
31. 8. 1998: Advokáti obětí holocaustu podali hromadnou žalobu proti řadě německých firem, které během války těžily z nucené práce vězňů koncentračních táborů.
11. 9. 1998: Automobilka Volkswagen jako první velká firma v Německu založila fond dotovaný 20 milióny marek na odškodnění přeživších obětí nuceně pracujících v jejích závodech za nacismu.
16. 2. 1999: Německá vláda a zástupci dvanácti velkých německých koncernů a bank vyhlásili společnou nadační iniciativu podniků Připomínka, odpovědnost a budoucnost.
květen 1999: Ve Washingtonu dohodnuto vytvoření pracovních skupin k odškodnění nuceně nasazených.
10. 6. 1999: Šestnáct největších německých průmyslových firem představilo poprvé koncepci odškodnění - diferencovaně podle potřebnosti a úrovně penzí v zemích, kde poškození trvale žijí.
srpen 1999: USA a Německo se v Bonnu dohodly, že podniky budou po dobrovolném zaplacení dohodnuté částky odškodného uchráněny před dalšími žalobami.
říjen - prosinec 1999: Jednání o výši příspěvků do fondu odškodnění.
26. 1. 2000: Německá vláda schválila návrh zákona o zřízení nadace Připomínka, odpovědnost, budoucnost, z níž mají být odškodněny osoby donucené k otrocké práci pro nacistický režim.
23. 3. 2000: Vyjednávači v Berlíně se dohodli na rozdělení deseti miliard marek vyčleněných Německem na tyto účely.
12. 6 .2000: Dohoda zaručující německým firmám, že americké soudy nebudou brát v potaz případné odškodňovací nároky obětí nucených prací v nacistickém Německu.
14. 7. 2000: Spolkový parlament schválil zákon o odškodnění obětí nucených prací.