Kdo je Libor Novák

Výkonným místopředsedou občanských demokratů se stal Libor Novák v roce 1994. Přestože při převzetí funkce prohlásil, že chce z ODS učinit stranu "čitelnou jako encyklopedie", právě nejasnosti okolo stranické pokladny prakticky ukončily jeho politickou kariéru.
Stranické funkce se Novák vzdal již v roce 1996. Reagoval tak dle svých slov na výsledky parlamentních voleb, které byly pro občanské demokraty méně příznivé, než se všeobecně očekávalo.
Novák se narodil 6. prosince 1962 v Bílovci v okrese Nový Jičín. V roce 1988 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1992 úspěšně kandidoval do České národní rady (od 1. ledna 1993 Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR). Také v roce 1996 ve volbách uspěl a mandátu se vzdal až po vypuknutí sponzorské aféry v prosinci 1997. Členem Občanské demokratické strany je od roku 1991. Je ženatý a má dva syny.
Novák bývá spojován také s domnělou existencí nelegálního bankovního konta ODS v zahraničí, po němž stále pátrá policie. Novákův bývalý tajemník Ludvík Otto totiž údajně vlastnil konto u Foresbank, k němuž měl dispoziční právo právě Novák. Přes tento účet prý prošlo v letech 1995 a 1996 velké množství peněz, mimo jiné 45 miliónů korun, které měly pocházet ze zahraničí. Podle auditu poskytl Otto ODS v roce 1995 čtyři krátkodobé půjčky ve výši téměř sedm miliónů korun. Dalších 5,9 miliónu půjčil ODS v hotovosti v roce 1996.
Novák se od počátku vyšetřování odmítal svůj případ jakkoli komentovat a po celou dobu jeho průběhu zachovával důsledné mlčení.
Ke kauze se nanejvýš vyjadřoval jeho právní zástupce Tomáš Sokol. Teprve včera po vynesení osvobozujícího rozsudku promluvil a vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud zprošťující rozsudek potvrdí. "Samozřejmě ten rozsudek není pravomocný, takže je to jenom jeho dílčí část, a vzhledem k tomu, že státní zástupce se odvolal, tak tento proces bude pokračovat. Budu rád, až takto bude znít pravomocný rozsudek," řekl.
Přes zproštění obžaloby však jeho návrat do politiky patrně nepřichází v úvahu. Předseda ODS Václav Klaus dal totiž včera najevo, že s Novákem ve vedení občanských demokratů do budoucna patrně příliš počítá. "Nedovedu si představit, že by něco takového mohlo být," řekl a současně neskrýval, že ho otázka týkající se této věci zaskočila.


Stranu připravil Ivan Jemelka, snímky Irena Hošková

Související