Zajímavou generační výpověď nabízí domácí film Samotáři (přístupný od 15 let, 103 minuty, distribuce: Cinemart). Natočil jej režisér David Ondříček (Šeptej) podle scénáře Petra Zelenky (Knoflíkáři). Proplétají se v něm osudy sedmi mladých hrdinů, kteří, ač rozdílní, mají podobné problémy.

Žijí v izolaci, je pro ně těžké navázat hlubší vztahy, najít si partnera. Hlavní role vytvořili např. Ivan Trojan, Dana Sedláková, Saša Rašilov, Jitka Schneiderová, Mikuláš Křen. Vynikající jsou Jiří Macháček a makedonská herečka Labina Mitevská. V této místy černé komedii hraje značnou roli zajímavě nasnímaná Praha a její atmosféra. 

Julia Robertsová, která patří v současnosti k největším hvězdám Hollywoodu, je hlavním "tahounem" filmu Erin Brockovich (české titulky, přístupný od 12 let, 130 minut, distribuce: Falcon). Americký tisk označuje její výkon v roli za dosavadní vrchol herecké kariéry. Příběh napsala scenáristka Susannah Grantová (Věčný příběh) podle skutečné události.

Dvakrát rozvedená matka tří dětí, bez peněz a bez budoucnosti, získá náhodou práci jako sekretářka u právnické firmy. S vervou a s pomocí svého šéfa se pustí do případu obří energetické společnosti, jejíž továrna měla znečistit vodu pod malým městečkem v Kalifornii. Drama s výraznými komickými prvky režíroval Steven Soderbergh (např. Sex, lži a video).

S komickou nadsázkou se na svět dívají i tvůrci amerického filmu V kůži Johna Malkoviche (přístupný, české titulky, 112 minut, distribuce: Bontonfilm). Pouliční loutkář Craig (John Cusack) nemá práci, a proto předvádí svá loutková představení plná zklamání a zhrzených lásek přímo na newyorských ulicích. Jeho trpký život se změní v okamžiku, kdy přijme místo účetního v podniku, kde společně s atraktivní kolegyní Maxine (Catherine Keenerová) najde vchod do "Johna Horatia Malkoviche".

Využijí tento zvláštní objev k podnikání v "cestovním ruchu" - za 200 dolarů začnou prodávat patnáctiminutové pobyty "v cizí kůži". Tuto zvláštní cestu, při níž lze získat možnost myslet a cítit se jako slavná osobnost, také sami vyzkoušejí. Scénář k filmu, který je komickou i sociologickou studií ztráty vlastní identity, napsal Charlie Kaufman. Režie se ujal debutující Spike Jonze.

Související