Nejlepší dětská představení uplynulého roku od zítřka do neděle 16. dubna ovládnou jeviště pražského Divadla v Dlouhé.

Přehlídka nazvaná Dítě v Dlouhé, kterou s pomocí pražského magistrátu pořádá hostitelské divadlo, nabídne podívanou dětem i "jejich dospělým". Jan Borna, režisér, umělecký šéf Divadla v Dlouhé a také programový ředitel festivalu, považuje tvorbu pro děti za velmi důležitou, "dřív jsme na pohádky chodili a viděli v nich skrytá sdělení, dnes se díky svobodě projevu za pohádkami skrývá "jen" pohádka, ale děti jsou přece pořád stejné a pohádky potřebují."

Dítě v Dlouhé proto nabízí nejrůznější inscenace. Od těch pro nejmenší diváky (Krakonoš a trpaslíci Divadla Husa na provázku, Červená Karkulka v A dur, kterou přivezlo divadlo Alfa Plzeň, nebo Robinson Crusoe Víta Marčíka). Přes představení určená školákům (Anička Skřítek a Slaměný Hubert Divadla Příbram, pantomimická Brouhádka souboru První divadelní, Medvídek Pú kladenského Lampionu, Bajaja hradeckého Draku). Až po hry spíš pro dospělé (Kocourkov čili 7 dní, politická satira chebského souboru KAŠe a PÁREK, či Zvířecí divadlo libereckého Naivního divadla).

Domácí soubor uvede na festivalu svoji nejnovější inscenaci, Aškenazyho Malou vánoční povídku v režii Jana Born. Dítě v Dlouhé je festival soutěžní. Diváci budou moci představení oznámkovat jako ve škole a vítěz ceny Vojty Šálka (pojmenované po synu ředitelky divadla), vyhlášený před představením loňského vítěze Víta Marčíka, má účast na příštím ročníku jistou.

Všechna představení, která pro festival vybrala Alena Večeřová, jsou hravá a barevná, takže se při nich nebudou nudit diváci žádného věku. "Snažíme se uvádět taková představení, která svým charakterem odpovídají poetice Divadla v Dlouhé," vysvětluje Alena Večeřová. Sedm z deseti inscenací má v Dlouhé pražskou premiéru.

Související