Nucené rozdělení společnosti je až krajním řešením

HN hovořily o prohlášení soudce Thomase P. Jacksona s generálním ředitelem českého Microsoftu Janem Mühlfeitem.

Rozhodnutí soudu o vině Microsoftu nebylo asi velkým překvapením. Jak bude vypadat odvolání?

Podle mého soudu bude odvolání opřeno o vítězství, kterého dosáhl Microsoft v roce 1998. Soud tehdy potvrdil, že Microsoft může do operačního systému Windows integrovat internetový prohlížeč Explorer. Dále je na oznámeném nálezu slabá jedna věc. Nikde podle mne nedokazuje, že bychom poškodili uživatele. Shermanův zákon nemá bránit konkurenci, ale právě spotřebitele.

Postih přijde pravděpodobně v krátké době. Které z možných variant trestu jsou podle vás nejpravděpodobnější?

Obě strany byly poměrně dost blízko vyrovnání. Microsoft šel až na hranici. V tuto chvíli skutečně asi existuje odvolání jako jediná možnost. Co se týče možných sankcí, nechci spekulovat, nedomnívám se, že to dojde až k rozdělení firmy. Zveřejnění zdrojového kódu samozřejmě existuje jako jedna z možností. Není vyloučeno, že předtím, než bude vyřčen rozsudek, nebudou ještě probíhat další jednání.

Rozdělení nebo zveřejnění zdrojového kódu bude znamenat podstatnou změnu pro celý softwarový průmysl...

Myslím si, že kdyby k tomu došlo, byl by to velice nebezpečný precedens, který může poškodit celý softwarový průmysl. I z posledních reakcí konkurence je jasně vidět, že na rozdělení tlačí opravdu jen někteří z nich. Poškodilo by to totiž i je, protože naši rivalové mají výsadní postavení na jiných trzích. Ve finále by to zasáhlo americkou ekonomiku, protože ta je založena ze 30 až 40 procent na tzv. nové ekonomice.

Může se spor rozšířit i na starý kontinent?

V tuto chvíli tomu nic nenasvědčuje. Výrok platí jen ve Spojených státech. Ale samozřejmě je možné, že by se to mohlo odrazit někdy i v Evropě. Zatím to na to nevypadá.
Milan Štoček