Rusové dobyli vesnici Komsomolskoje a obklíčili tamního velitele Čečenců

Do Moskvy zavítala delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy, která hodlá navštívit zónu konfliktu.
Moskva (čtk)
Ruské jednotky si včera proklestily cestu do vesnice Komsomolskoje na úpatí jihočečenských hor. Cílem jejich operace bylo zabránit povstalcům rozvinout síly v níže ležícím údolí. Podle zpráv ruské televizní stanice NTV mají federální vojska obec ležící u ústí do Argunské soutěsky plně pod kontrolou.
Ve vesnici uvízli jeden z předních povstaleckých velitelů Ruslan Gelajev a asi 30 čečenských ozbrojenců, informovaly ruské sdělovací prostředky. Velitelům gerily se však již v minulosti opakovaně podařilo z ruského obklíčení uprchnout. NTV přinesla záběry příslušníků elitních ruských jednotek vpadávajících do vesnice, z níž zbyly jen ruiny. Nad hlavami jim hřměly vojenské letouny a na obloze explodovaly černé a oranžové ohnivé koule.
Ruské ozbrojené síly utrpěly minulý týden v Čečensku vyšší ztráty, než se doposud přiznávalo. V bojích mezi 29. únorem a 3. březnem kolem Ulus-Kertu u Argunské soutěsky padlo 84 výsadkářů, upřesnil včera mluvčí generálního štábu ruské armády generál Nikolaj Burbiga úterní přiznání Kremlu, že Rusové ztratili na jihu Čečenska více než jen 31 vojáků, jak se uvádělo koncem minulého týdne. Generál řekl, že výsadkářská jednotka čelila dvacetinásobné přesile a že přežil jediný voják. Burbiga rovněž sdělil, že se 2500 vzbouřenců snažilo probít z obklíčeného Ulus-Kertu směrem k obcím Machkety, Elistani a Veděno a že 400 z nich bylo pobito.
O něco později však agentura ITAR-TASS citovala informaci tiskové služby ruských sil, podle níž bylo v této oblasti pobito na 1600 bojovníků. Zpráva neupřesňovala, v jakém časovém rozmezí mělo být toto množství povstalců zabito.
V Moskvě se mezitím včera sešel ruský ministr zahraničí Igor Ivanov s delegací Parlamentního shromáždění Rady Evropy, která by v sobotu a v neděli měla navštívit Čečensko. Šéf ruské diplomacie členy delegace vyzval, aby se "oprostili od emocí" a "drželi se faktů". Šéf delegace, britský levicový poslanec lord Judd, oznámil úmysl shromažďovat podklady pro objektivní zprávu o situaci.

Související