Začal pokus o sloučení standardní stranické politiky s občanskými aktivitami

Impuls 99 měl být apolitický

Praha (jem)
Impuls 99 je iniciativou českých intelektuálů, která vznikla loni v červenci. Její zakladatelé původně tvrdili, že nebudou podporovat kandidáty do Senátu ani sněmovny, protože nemají politické cíle. Mělo jít pouze o výzvu k veřejné diskusi o směřování české společnosti deset let po listopadu 1989.
Herec a komentátor Rádia Svobodná Evropa Martin Štěpánek proto včera stáhl svůj podpis pod prohlášením občanské iniciativy Impuls 99. Podle něj úterní dohodou Impulsu, Sdružení Děkujeme, odejděte! a čtyřkoalice o společném postupu v senátních volbách ztrácí Impuls 99 své "původní poslání nezávislé platformy pro nestranný a nadstranický dialog".
Mezi signatáři Impulsu 99 jsou převážně osobnosti kulturního a veřejného života, například politolog Jiří Pehe, katolický kněz Tomáš Halík či vydavatel Jan Stránský. Ti se chtějí zasadit o rychlou integraci ČR do EU. Přejí si také rozvíjet a kultivovat občanskou společnost a přispět k obnově jejích morálních hodnot. Iniciativa se míní rovněž zaměřit na zlepšování vztahů mezi lidmi, prohlubování právního státu, kvalitu školství a dostupnost vzdělání. Signatáři vyjádřili znepokojení nad malou ochotou politiků komunikovat se společností a vnímat kritické hlasy z domova i ze zahraničí.
Iniciativa českých intelektuálů vyvolala mezi politiky rozdílné reakce. Premiér Miloš Zeman ji označil za prázdnou deklaraci, prezidentu Václavu Havlovi byl naopak tento podnět sympatický.
Výzva Děkujeme, odejděte! vznikla koncem minulého roku z výzvy bývalých studentských vůdců režiséra Igora Chauna, diplomatky Soni Pajerové, novináře Vlastimila Ježka a dalších. Vyzvali ODS a ČSSD k vypovězení opoziční smlouvy a žádali demisi vlády i vypsání předčasných voleb. Dále navrhli výměnu stranických špiček, které svou neschopností zavinily růst preferencí komunistů. Autoři výzvy nabádali k tlaku na politiky, aby přestali hájit stranické zájmy na úkor zájmu země. Vyslovili rovněž přání, aby došlo k morální a duchovní obrodě společnosti mimo jiné i tím, že se každý zaváže k dodržování "vnitřní slušnosti".
Pod výzvu se podepsalo zhruba sto tisíc občanů a na mítink v Praze ji přišlo podpořit přibližně 50 tisíc lidí. Na rozdíl od Impulsu 99 výzva Děkujeme, odejděte! neskrývala své politické cíle, i když se nepřeměnila v politickou stranu, jak navrhoval například Ježek. S iniciátory výzvy se několikrát setkal i prezident Václav Havel.