Kyanidové zamoření Tisy se dá srovnat s Černobylem

Budapešť/Bělehrad (čtk, pi)
Kyanidová skvrna, která hubí ryby v řece Tise v Maďarsku a Jugoslávii, se šíří dále na jih do povodí Dunaje. Maďarští odborníci včera informovali, že následky způsobené jedem jsou srovnatelné s ekologickou katastrofou vyvolanou havárií jaderné elektrárny v Černobylu před čtrnácti lety. Bělehrad oznámil, že na Rumunsku, kde k úniku kyanidu do řeky došlo, bude požadovat odškodnění. Bukurešť se snaží následky katastrofy bagatelizovat.
Následky způsobené kyanidovou skvrnou pro živé organismy v řece a jejím okolí jsou srovnatelné s následky exploze neutronové bomby, konstatoval předseda výboru maďarského parlamentu pro ekologii Zoltán Illés. Podle maďarských ekologů se v Tise nyní nachází na 100 tun kyanidu.
Katastrofu odstartovala 30. ledna havárie na nádrži u zlatého dolu Baia Mare poblíž města Oradea. Kyanidový roztok, jenž se využívá k oddělování zlata od horniny, se dostal do řeky vlévající se do maďarské Tisy, přítoku Dunaje na jugoslávském území. Bělehrad oznámil, že za způsobené škody se bude u mezinárodního soudu domáhat kompenzací.

"Tisa byla usmrcena. Nepřežily ani bakterie ... Je to skutečná katastrofa," prohlásil srbský ministr pro životní prostředí Branislav Blažić. Podle jeho slov potrvá obnova života v řece nejméně pět let.
Rumunský ministr životního prostředí Anton Vlad označil informace o následcích úniku kyanidu za nadsazené. "Mám dojem, že to je zveličené," prohlásil v rozhovoru pro státní rozhlas. Podle jeho názoru se skvrna, až dosáhne Dunaje, rozptýlí, protože tato řeka má desetkrát více vody než Tisa.
Atila Juhás, starosta severosrbské Senty, uvedl, že v Tise za poslední dva dny uhynulo více než 80 procent ryb. Podle jeho slov kyanid zničil celý potravinový řetězec v řece. Stovky dobrovolníků v rukavicích vytahují mrtvé ryby z vody na břeh. Kyanidem otrávená Tisa je vážným problémem také pro srbské zemědělce, protože její vody využívají k zavlažování polí.
Blažić obvinil Bukurešť ze snahy zatajit skutečné důsledky katastrofy. Upozornil, že koncentrace kyanidu v rumunské řece musí být obrovská, když i zhruba po 600 kilometrech v jugoslávské části má tak smrtící účinky. Zdůraznil, že Bělehrad trvá na podrobném prozkoumání ekologické katastrofy.
V sobotu v poledne byla koncentrace kyanidu na hranici Maďarska a Jugoslávie 0,07 miligramu na litr, ještě ráno byla trojnásobná. Skvrna se šíří rychlostí čtyři kilometry za hodinu a odborníci očekávají, že vážné škody způsobí jižněji na soutoku Tisy a Dunaje.
Restaurace podél Tisy na severu Jugoslávie již stáhly ryby z jídelníčků a podobný krok údajně připravují také provozovny ve 130 kilometrů vzdáleném Bělehradě.