Karel Čapek a PEN-klub

Příští týden uplyne sto deset let od narození Karla Čapka, prvního předsedy českého PEN-klubu. Co vidí jako poselství tohoto humanistického spisovatele pro rok 2000 a jak současný PEN-klub toto výročí uctí, jsme se zeptali prezidenta českého centra PEN-klubu, spisovatele Jiřího Stránského:
Kromě výročí narození to bude 15. února 75 let, co byl založen český PEN-klub, jehož byl Karel Čapek zakladatelem a prvním předsedou. Toto statistické sdělení má hluboké souvislosti a trvalý význam nejen pro existenci českého PEN-klubu, ale i, jak jsem přesvědčen, pro stav mysli Čapkových spoluobčanů z roku 2000. Charta mezinárodního PEN-klubu se hlásí k demokratickým principům, k humanismu, vyhlašuje, že vždy a za všech okolností bude usilovat o svobodu slova a vyjadřování vůbec. To všechno zcela souznělo s přesvědčením a usilováním Karla Čapka jako občana, spisovatele, bližního svých bližních, demokrata, humanisty.
Při mezinárodní konferenci (a následném udělení Ceny Karla Čapka a Ceny českého PEN-klubu za literaturu), pořádané naším PEN-klubem, nabídneme dvojjazyčnou předmluvu dramatika Arthura Millera k anglickému vydání Čapkových spisů, v níž se tento velikán světové literatury vyznává ze svého obdivu k Čapkovi nejen jako k literárnímu vzoru, ale jako k velkému člověku, demokratovi a humanistovi, jehož myšlenky pořád platí. Zbývá snad jen dodat, že se všichni denně přesvědčujeme, jak moc by se současní politici potřebovali těmito myšlenkami řídit, anebo alespoň se těmito myšlenkami inspirovat.
(kov)