Do sněmovních voleb zbývá ještě osmdesát dnů, ale už dnes je jisté, že si v nich zase vybereme spoustu žvanivých chlubilů, narcistních nadutců a nepoctivých lhářů. Děláme to tak každé volby. Jinak to bohužel neumíme. A je jedno, jestli volíme pravici, levici, nebo střed, všichni máme tendenci hlasovat pro kandidáty, kteří nejsou zrovna sympaťáci.

Václav Havel by dnes neměl moc velké šance. Pokud bychom odečetli jeho osobní charakter, odvahu a vzdor minulému totalitnímu režimu, dnes by se nejspíš stal milým, intelektuálně jistě velmi zajímavým reprezentantem nějaké mírné středové strany, která by se každé volby modlila, aby se ze svých obvyklých dvou tří procent preferencí přehoupla přes pětiprocentní hranici volitelnosti. Zkraje porevolučních let jsme potřebovali někoho s příběhem Václava Havla. Ale dnes by byla jeho aureola poctivosti a humanity, pravdy a lásky chcete-li, nedostižným ideálem až příliš vzdáleným tomu, jací ve svém průměru sami jsme.

A o to nám během voleb jde – volit někoho, jako jsme my. Psychologové Gianvittorio Caprara a Philip Zimbardo před patnácti lety pomocí experimentů zjistili, že si voliči vybírají ty kandidáty, kteří vykazují vlastnosti odpovídající jejich osobnostnímu profilu. Hledáme tedy spíše někoho, kdo je, jemně řečeno, nedokonalý. Někoho, s kým jsme schopni se ztotožnit. Neuráží nás, že neříkají pravdu, že porušují pravidla. Vždyť to děláme také. Spíše jim odpustíme nějaké ty špatnosti, než že bychom byli ochotni věřit jim jejich bezbřehý zápal pro samý mír a lásku.

A je to vlastně ještě o trochu horší. Chceme nejen někoho, jako jsme my, ale někoho ještě o kus horšího. Ne o moc, ale o kousek ano. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Mil We 21.07.2021 12:16
Ano, ano, ano. Ale ti méně inteligentní, více sebevědomí, ti, které jsme si jako národ zvolili, nemají nejmenší důvod to měnit. A za poslední rok a půl mám pocit, že dokonce spíše naopak.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru