Izraelská elitní vojenská jednotka 8200, jejímž úkolem je shromažďování informací a dekódování šifer, je líhní budoucích zakladatelů technologických start-upů. Povinnou vojenskou službu zde absolvoval třeba zakladatel chatovací aplikace Viber, nástroje na tvorbu webů Wix, ale i zakladatelé společnosti NSO Group. Ta proslula zejména tím, že se dokázala dostat do mobilu Jeffa Bezose. Podezření, že dala hacknout šéfa Amazonu, padlo na vládnoucí rodinu v Saúdské Arábii.

NSO vytváří software, který izraelská armáda považuje za zbraň – produkt s názvem Pegasus dokáže získat přístup k zařízení bez vědomí majitele, využívá při tom bezpečnostních chyb. Společnost ale teď čelí nařčení, že prodává svůj software na špehování mobilních telefonů i vládám, které ho využívají proti novinářům, aktivistům či disidentům. Spyware Pegasus byl mimo jiné objeven v telefonu maďarského novináře Szablocse Panyiho, předního kritika premiéra Viktora Orbána.

Se zjištěním přišlo 17 světových médií, mezi nimiž jsou třeba The Washington Post či britský The Guardian, a v Česku na projektu spolupracoval web Investigace.cz.

Podle ověřených zjištění byly útoky namířeny na 50 tisíc telefonních čísel. Na seznamu těch, komu patřila, je podle analýzy zmíněných médií nejméně 180 novinářů, 600 politiků, 85 lidskoprávních aktivistů či 65 významných podnikatelů. Není nicméně jasné, na kolik z nich se útok skutečně podařil.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se