Zastupuje odpírače vojny za minulého režimu, oběti politických procesů či potomky těch, kdo zahynuli při pokusu o emigraci. „Přispělo k tomu to, že jsem byl sám vězněn a pak rehabilitován,“ říká advokát Lubomír Müller, který se například snaží, aby byli potrestáni i prominenti minulého režimu či byl otevřen 120 let starý proces s Leopoldem Hilsnerem. Zároveň kritizuje nového šéfa žalobců Igora Stříže, jenž byl za komunistického režimu vojenským prokurátorem.

HN: Igor Stříž byl jmenován nejvyšším státním zástupcem minulý týden. K výtkám směřujícím na jeho práci coby vojenského prokurátora říká, že zákon byl prostě takový a nebyla prakticky jiná možnost než nastoupit základní vojenskou službu. Jak to vnímáte vy?

Není pravda, že nebyla jiná možnost než nastoupit. Například horníci, kteří pracovali v uhelných dolech, měli být povoláni k výkonu vojenské služby jen tehdy, když o to sami požádali. Pokud takový případ nastal, mělo být zkoumáno, jestli takový člověk je horníkem, a pokud o povolání k vojenské službě nepožádal, tak se nemohl dopustit trestného činu.

HN: Ale všichni nebyli horníci.

Já jen říkám, že případy, v nichž se tvrdí, že byli důvodně potrestáni a jiná možnost nebyla, prostě nejsou pravda. Třeba Petr Šoch byl od ledna 1989 zaměstnán jako horník v podzemí, a přesto mu prokurátor, kterým byl právě Igor Stříž, navrhl trest 22 až 24 měsíců a nakonec dostal 20 měsíců nepodmíněně. Přitom chtěl jen konat v souladu se svým svědomím a přesvědčením svědka Jehovova.

HN: Tedy šel do dolů právě proto, aby se vyhnul vojně.

Aby dal do souladu povinnosti, které měl vůči státu i vůči svému svědomí a Bohu. Přesto ho za to potrestali. Až později byl ten rozsudek zrušen a v obnoveném řízení byl plně zproštěn obžaloby a rehabilitován.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se