Bývalého hokejového brankáře Milana Hniličku (za ANO) vystřídal v čele Národní sportovní agentury Filip Neusser, který pro změnu v minulosti chytal za českou reprezentaci v pozemním hokeji. Agentuře, která místo ministerstva školství nyní rozděluje miliardové dotace do sportu, šéfuje Neusser od poloviny května. Nástup to byl hektický – kromě hledání nových zaměstnanců musel řešit také výsledky auditu ministerstva financí, který upozornil na předražené smlouvy či chyby v dotacích.

„Je pravda, že pochybení agentura opravdu udělala. Vím, co je tady špatně a co mám opravit, aby agentura už v budoucnu nebyla středem pozornosti médií za jakékoliv porušení rozpočtové kázně nebo něčeho jiného,“ říká Neusser v rozhovoru pro HN.

Z výsledků auditu už vyvodil personální důsledky. „Zatím to podle mých informací vypadá, že největší problémy, které tady byly, jdou za lidmi, kteří už tady nejsou, a za těmi, s nimiž jsem rozvázal spolupráci,“ tvrdí. 

HN: Ve funkci jste zatím tři týdny. Při svém nástupu jste si jako prioritu určil rozhýbat národ. Jak těžké to bude po roce plném omezení spojeného s koronavirovou pandemií? A jak to chcete udělat?

Bude to hodně těžké. Jedna věc je o tom mluvit, druhá je něco opravdu dělat. Hned druhý týden ve funkci jsem se sešel s ministrem školství Robertem Plagou a vytvořili jsme pracovní skupinu. Jedním z hlavních bodů k řešení je, jak pomoci školám ohledně pohybových aktivit.

Moje role je, abych všem politikům připomínal, že máme odpovědnost vůči společnosti a dětem. Rok byli lidé zavření doma. Snažíme se dělat alespoň nějakou osvětu, spolupracovat se sportovci a říkat, že hýbat se je správné. Nemám letos prostředky na to, abych vytvořil novou dotační výzvu. Vlastně jednu ano – na podporu aktivit v rámci mateřských a základních škol, ale není to nic velkého. Peníze na letošní rok jsou už alokovány. 

Na druhou stranu ale vnímám, že spousta organizací už tuto aktivitu dělá, ať už jde třeba o pražský magistrát nebo jednotlivé sportovní svazy. V jejich zájmu je, aby děti znovu rozhýbaly, protože ony se jim pak podle toho vrací do klubů, kde samozřejmě členy potřebují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.