V lednu Robert Šlachta zahájil kampaň, v březnu se objevil v průzkumech s nějakými dvěma procenty preferencí, teď v květnu už jich má až pět. A to ještě nemá ani program. Teprve ho dává dohromady. Přesto se našly tisíce lidí, kteří ho chtějí dotlačit do Poslanecké sněmovny, aniž by vůbec tušily, co přesně tam chce dělat.

Vůbec nevíme, jaký má Robert Šlachta názor na to, že tu přestává být vlastní bydlení dostupné i pro střední třídu. Má na to nějaký recept? Vymyslel, jak ulevit tisícům samoživitelů a samoživitelek? Má podle něj stát dotovat nákup elektroaut i soukromníkům? Co si myslí o obnovitelných zdrojích? Co by udělal pro to, aby nezkolabovaly základní registry, v nichž stát shromažďuje data o svých občanech?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

jp.straka 09.06.2021 11:00
Ještě k tématu: Viz dnešní komentář Vašeho kolegy Honzejka "Země levná, domov můj" (zde https://archiv.ihned.cz/c1-66937350-zeme-levna-domov-muj-napad-spd-lakat-volice-na-brambory-za-bura-miri-na-lowcostove-cesstvi-a-bude-fungovat ). Můžeme si stokrát kvalitně vyargumentovat, že obsah v článku zmiňovaného letáku je objektivně absolutní nesmysl a můžeme mít tisíckrát pravdu. Ale na nezanedbatelnou část voličů to zkrátka bude fungovat dokonale. A stejné by to bylo i s případnými výstupy Roberta Šlachty v TV (byť třeba sebevíc hloupějšími a nekompetentnost potvrzujícími). Musíme si zkrátka přiznat, že jako demokratická společnost máme vážný problém.
jp.straka 09.06.2021 10:53
to Jan Kubita: Děkuji za reakci na komentáře. Pouze upřesňuji, že jsem nemyslel jen rétorické schopnosti jako takové, ale právě myslel jsme právě Vámi zmiňovanou schopnost reagovat na nepříjemné otázky a uspět v konfrontaci. A právě tady vidím jádro problému: Ani případná neschopnost kandidáta odpovědět v přímém přenosu na nepříjemnou otázku či věcně obhájit svůj názor nebude mít na určitou (a nikoli nemalou) část voličů vůbec efekt. A to právě na tu část voličů, která je schopna naslouchat všespasitelským a emotivním heslům Bártů, Babišů, Okamurů a nyní i Šlachtů. Čili i kdyby takový Robert Šlachta např. vystoupil v přímém přenosu na debatě ČT a totálně se zde ztrapnil, tak jeho podporovatelé to budou vnímat nikoli jako nekompetenci kandidáta, ale jako zaujatost ze strany redaktora, který položí nepříjemnou otázku. Kandidát by tak z objektivně nezdařeného výstupu v TV nakonec vyšel paradoxně posílen o další hlasy. Bohužel je smutným faktem (a zároveň ohromným problémem do budoucna), že v naší zemi máme značnou část populace, která absolutně nevěří systému, kvalitní a kritické novináře bere jako součást "těch nahoře" a je schopna podpořit kohokoliv, kdo emotivně slíbí, že "nastolí pořádek". Proto se domnívám, že vpuštění Šlachty (či kohokoliv jemu podobnému) do televize (zvláště té veřejnoprávní) bude v důsledku obrovskou (a bezplatnou) reklamou pro něj samotného a medvědí službou společnosti.
šárka malínková 08.06.2021 10:06
Pro lidi, které zajímají hlubší myšlenky kandidátů, odpovědi na otázky, body programu, se kterými jdou do voleb, pro ty bude dobře, když bude pan Šlachta konfrontován a dostane se mu prostoru, ale obávám se, že pro velkou část jeho potenciálních voličů to nebude vůbec relevantní, ti s prominutím nepoberou, pokud bude říkat naprosté nesmysly a předkládat nereálná řešení na téma důchodové reformy, ekonomických otázek, obnovitelných zdrojů, řešení problémů samoživitelů... Těmto lidem bude stačit pár laciných slibů. A lidé, kteří se více zajímají o volební programy a o to, jaké mají kandidáti názory na dlouhodobé řešení skutečných problémů, ti nejspíš nebudou vůbec uvažovat o volbě populistických výkřiků pana Šlachty, Okamury, Babiše atd.
Jan Kubita 08.06.2021 08:32
Dovolte mi prosím jen dvě poznámky k vašim komentářům. 1. Nejde o rétorické schopnosti. Jde o fakta a jejich prověřování. Je o schopnost reagovat na nepříjemné otázky. Jde o konfrontaci, v níž musí kandidát uspět. A případě Andreje Babiše neudělala média před osmi lety zrovna dobrou práci, obávám se. A 2., na Youtube sice můžeme p. Šlachtu vidět, ale tam si může říkat, co chce on, ne, co chceme slyšet my. Přeju hezký den a děkuji za reakce.
jp.straka 08.06.2021 07:07
Zcela souhlasím s komentářem paní Andreov. Pustíme-li si zaznámy z let 2011-2012, kde Andrej Babiš poprvé začíná oslovovat voliče, je to rétorické fiasko. Přesto drtivě vyhrál. To samé bude platiti i pro Šlachtu: Sebehloupější projev v TV bude zlatou žílou pro zisk voličských hlasů. S autorem článku souhlasím v tom, že v ČR je příliš mnoho lidí, kteří nepotřebují program, ale jen emoce a slib potrestání "těch nahoře"
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru