Kdysi bývala celková ekonomika taková… svalová, násilná, silová, práce fyzicky náročná, práce nebezpečná, chtělo by se říci těžkotonážní. Vlastně se ekonomického života účastnili zejména muži – a to muži v produktivním věku. Ženy byly často plně zaměstnány v domácnosti a rodinu živil muž. Ten chodil ven, mimo domov do práce, do světa a tam vydělal peníze a nosil domů chleba, byl anglicky řečeno „bread winner“, dobyvatel chleba, zaopatřovatel rodiny.

V poslední době, během pár generací, se tato role změnila. Ekonomika se jakoby zženštila, víceméně ruku v ruce s emancipací žen v politické rovině a ve společnosti obecně. Dnes je jen málo zaměstnání, která by zcela plnohodnotně nemohly vykonávat ženy. Povětšinou již nejde o tvrdou fyzickou práci, kterou mohli dělat jen chlapáci, ale ekonomika sama o sobě „změkla“, stala se ženštější. Průmysl je ve vyspělých zemích stále menší a menší součástí vytvořené hodnoty, tedy bohatství. Ještě dramatičtěji je to vidět v zemědělství, které tvoří jen pár procent HDP. Dnešní ekonomiky jsou založené na službách, hrubý domácí produkt již není dominantně vyráběn v továrnách a není tak hrubý jako kdysi, stává se čím dál tím jemnější – během pandemie chodila práce dokonce za námi domů, místo my za ní do práce. A pokud tento trend prodloužíme, je dost dobře možné, ba celkem pravděpodobné, že další v řadě emancipace budou děti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru