Volební kampaň ještě ani pořádně nezačala a už tu máme skandál. Piráti se STAN vyfotili své lídry a na skupinovém snímku stálo čtrnáct mužů, mezi kterými se krčila jedna jediná žena. Hněv části veřejnosti byl spravedlivý. Byl tu další důkaz, že politika v Česku je maskulinní, nevstřícná a nespravedlivá k ženám a ani ti mladí, progresivní Piráti nejsou jiní.

O dva dny později si podobné skupinové foto udělala při zahájení své kampaně koalice Spolu. A ta už, poučena ostudou svých konkurentů, své slavnostní focení lépe genderově vyvážila. Byl to ale pouhý optický klam. Fakticky na tom se ženami není o moc lépe žádná jiná přední politická strana v Česku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Karel Lejska 24.05.2021 18:15
Jaké pobouření nad fotkou Pirátů a starostů? Kdo se kde bouřil?
Jan Havliš 24.05.2021 13:29
pokud se nám nelíbí poměr žen a mužů v kterékoliv oblasti lidské činnosti, ptejme se nejprve, proč tomu tak je, a teprve pak vynášejme soudy. protože existuje i nezanedbatelná možnost, že tam oni či ony prostě být účastni nechtějí. kvóty jsou často komické a kontraproduktivní, a jako středový liberál se nedivím, že se pak takové snahy nálepkují jako "neomarxistické", protože to je neolektový výraz pro "neopodstatněný diktát". podobným snahám jako kvóty žen se tuším říká "medvědí služba". rozhodně si nemyslím, že mužská dominance v mnoha oborech není dána mocenskými šachy, útlakem a diskriminací, ale nemusí tomu nutně tak být za všech okolností. a řídit se jen dojmy je nebezpečné. já sám, jsa mužem, pracuji v oboru, ve kterém je žen většina, a představa, že dostaneme kvóty na zvýšení podílu mužů mi přijde opravdu směšná. co když prostě většina žen nestojí o politiku, neboť je neláká neustálé poměřování, kdo dále a výše domočil, neustálé popichování a rýpání lokty, psychický tlak apod.? neboť to jsou přesně důvody, proč bych už do politiky nikdy nešel já sám (ale v době sladké mladické nevědomosti jsem si to vyzkoušel). chceme změnit situaci? změňme politickou kulturu. ale to je imho běh na hodně dlouhou trať a arbitrární vynucované zásahy Ă  la kvóty tomu rozhodně nepomohou. lidská psychika není zdrojový kód, který můžeme přepsat, když už nám nevyhovuje. naše chování, ať už dobrém či ve zlém, vyplývá z naší socio-biologie, a změny musí být postupné a konsenzuální, jinak si koledujeme o velký průšvih. současný vlna odpíračství či politického extrémizmu roste přesně z tohoto zdroje - svět se jejich proponentům mění příliš rychle před očima, změny nechápou, odmítají je a aktivně proti nim vystupují. ne že by se to nedělo před tím, odpor ke změnám byl vždy, i k těm, které nám pomohly k lepšímu životu, ale dnes mají odpůrci změn mimo jiné k dispozici sociální sítě, které umožňují šířit myšlenky jako stepní požár. necitlivé zásahy, byť s dobrými úmysly, mají tendenci být zničující. podívejme se na útok na americký kapitol a celou situaci kolem např. hnutí QAnon. odborná psychologická literatura tomu říká "morální panika" a podceňovat se ji nevyplatí. navíc ten titulek, jak už tu bylo řečeno, je dryáčnický a nehodný HN, i kdyby se to "vysvětlovalo" touho zaujmout.
Honza 24.05.2021 11:15
Nedávno jsme měli mezinárodní hodnocení naší polostátní technicky orientované instituce. A první dotaz padnul, jestli panuje genderová vyváženost. Začal jsem počítat, kolik mám v týmu žen a mužů. Nejsme na tom z toho pohledu vůbec špatně, žen máme 40%, což je výrazně více, než průměr v oboru. Ale byl to první okamžik, kdy jsem nad tím přemýšlel. U výběrových řízení mě nikdy ani ve snu nenapadlo, že bych dělal nějaký rozdíl mezi mužem a ženou. Nechápu, proč se vždycky najde někdo, kdo musí ženám škodit. Vždyť o kvóty drtivá většina žen nestojí. Nechte už svět normálnímu vývoji, umožěme ženám, aby měly možnost se rozhodnout, co chtějí, zlepšeme přístup ke školkám, vyjděme jim vstříc úpravou pracovní doby a home-officem. Myslím, že už to většina dobých zaměstnavatelů dělá. Ten, kdo kulhá, je jako tradičně stát.
Pavel Záviška 24.05.2021 10:57
Piráti selhali, skandál ! Prosím Vás , opravdu čtu Hospodářské noviny? To jsou titulky jak z Blesku. Nevím proč dělat z komára vola. Prostě bohužel, ženy se do politiky nehrnou a má to své logické důvody (mateřství, péče o děti...) Nebo je to snad v ostatních stranách lepší?
Pavla Sklenářová 24.05.2021 10:11
Narveme ženy do vedení, i když se jim tuto pozici zastávat z různých důvodů nechce... Je mi jedno, jestli v čele kandidátky bude žena nebo muž, ale je podstatné, jestli bude daná osoba stát za to, abych jí dala svůj hlas. Jestli tohle je největší skandál Pirátů a STAN, pak je to vcelku pozitivní věc.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru