PPF, největší soukromá investiční skupina v Česku, se loni kvůli pandemii poprvé ve své třicetileté historii propadla do ztráty. Způsobil to propad klíčového byznysu – splátkové firmy Home Credit. Na všech deseti trzích, kde Home Credit působí, přestali zákazníci nakupovat i splácet a firma musela odložit stovky milionů eur pro krytí případných rizikových půjček.

PPF oznámila ve čtvrtek v tiskové zprávě, že měla podle konsolidovaných a auditovaných výsledků celoroční ztrátu 291 milionů eur (7,4 miliardy korun). Rok předtím vykázala čistý zisk jednu miliardu eur. Firma ale uvedla, že během druhého pololetí loňského roku došlo ke zlepšení hospodaření a v tomto období už dosáhla čistého zisku 93 milionů eur.

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v tiskové zprávě napsala, že se firmě během pandemické krize vyplatilo, že je kromě prodeje úvěrů rozprostřená i v dalších oborech, od telekomunikací až po dopravu. „Strategie vyvážené geografické a oborové diverzifikace PPF loni prošla tvrdým testem a prokázala, že umí tlumit dopady pandemických událostí na konsolidované výsledky,“ uvedla Jirásková, která je zároveň členkou nově zřízeného čtyřčlenného řídicího výboru skupiny.

Návrat k ziskovosti ve druhém pololetí bude podle ředitelky znamenat „zdravý základ pro další rozvoj a posílení našich společností v době konjunktury“. 

Současná pandemie koronaviru vypukla na sklonku roku 2019 v Číně a posléze ochromila ekonomiky po celém světě. Miliony lidí musely omezit vycházení a vlády na většině trzích nařídily i zavření nákupních center, kde Home Credit své půjčky nabízí při nákupu telefonů nebo elektroniky. Firma na situaci zareagovala tím, že omezila poskytování úvěrů novým zákazníkům a ostatním žadatelům zpřísnila podmínky. Její celkové portfolio úvěrů se tak snížilo o více než třetinu. Home Credit také propustil napříč trhy více než 50 tisíc lidí, většinu v Číně.

Home Credit, který PPF ovládá, je největším nebankovním poskytovatelem spotřebitelských půjček na světě a podniká na deseti trzích od Česka přes Čínu až po Filipíny. Firma už dříve oznámila za loňský rok ztrátu 584 milionů eur, v přepočtu přes 15 miliard korun. Rok předtím měla skupina zisk 400 milionů eur. Ve druhé polovině loňského roku už ale skupina byla v mírném zisku 35 milionů eur, protože na většině asijských trhů pandemie ustoupila a úvěrový byznys se díky ekonomickému oživení zlepšil.

V polovině března, kdy Home Credit svoji ztrátu oznámil,  hovořil šéf splátkové firmy Jean-Pascal Duvieusart v podobně optimistickém duchu jako nyní Jirásková.  Duvieusart tehdy řekl HN, že firma je „z covidu venku a má byznys, se kterým v současném prostředí už umí vydělávat peníze“.

Utlumení byznysu Home Creditu se projevilo na velikosti celé skupiny PPF. Její celková aktiva byla  k poslednímu dni loňského roku 39,7 miliardy eur, meziročně tedy nižší o 18 procent. I tak je  PPF z hlediska velikosti aktiv zhruba stejně velká jako dvě třetiny státního rozpočtu České republiky.  

Kormě Home Creditu podniká PPF i v telekomunikacích, dopravě či nemovitostech. Také investuje do biotechnologií. Skupina loni posílila i v oblasti médií a zábavy – koupila  konglomerát komerčních televizí působících v pěti středoevropských zemích. Sem patří i česká Nova. Zároveň se od března musí vypořádávat se ztrátou svého zakladatele, Petra Kellnera, který zahynul při havárii helikoptéry na Aljašce. Firmu nyní vede Kellnerův blízký spolupracovník a minoritní akcionář Ladislav Bartoníček.

Nově byl také nové ustaven čtyřčlenný řídicí výbor, jehož členem je kromě Bartoníčka, Duvieusarta a Jiráskové taky právník Tomáš Brzobohatý, který se v minulosti podílel na zásadních transakcích skupiny.