Po roce nejistoty se česká ekonomika znovu probírá k životu. Cítí to i investoři, kteří přemýšlí, za co utratí své volné peníze. Jedním z taháků letošního roku jsou logistické nemovitosti. Na atraktivitě jim přidala pandemie koronaviru, během níž sílila obliba nakupování přes internet a firmy začaly poptávat pronájmy nových skladů. Zájem se odrazil i na kupních cenách těchto budov. Sklady a logistická centra podražily během letošních prvních pěti měsíců zhruba o pětinu.

Aktuálně se jejich průměrné ceny pohybují mezi 750 a 1500 eury za metr čtvereční, v přepočtu od 19 po 38 tisíc korun. Data poskytla realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield. „Poptávka zájemců je rekordní, neobsazenost je zde extrémně nízká. Z hlediska investorů je to jednoznačně rekordní období. Takto velké zdražování jsem za svoji kariéru nezažil v žádném jiném sektoru,“ říká v rozhovoru pro HN Michal Soták, partner a vedoucí českého investičního týmu společnosti.

Sklady a logistická centra tak jsou nemovitostním vítězem koronavirové pandemie. Obliba nakupování on-line, kterou covid posílil, klade zvýšené nároky na provozovatele e-shopů a přepravní společnosti. Ti potřebují větší sklady a distribuční centra, aby byli i přes narůstající poptávku schopni dodávat zboží zákazníkům bez dlouhých čekacích lhůt. Letos například kvůli rozvoji e-commerce oznámila rozšiřování svého distribučního centra u Chebu firma Tchibo.

Zdražování skladů je dobrou zprávou pro jejich současné majitele a investory přes realitní fondy. Těm roste hodnota jejich portfolia, což jim může pomoci například při snaze získat bankovní úvěry na další investice. Přibližně třetina českých průmyslových nemovitostí patří společnosti CTP Invest. Na druhém místě je s 18 procenty developer P3 a na třetím Prologis se 17 procenty. „Uvědomujeme si, že hodnota našeho portfolia dlouhodobě roste a je stále atraktivnější pro naše investory,“ uvádí Jakub Kodr z CTP. Dodává, že firma i kvůli měnícím se cenám každoročně provádí ocenění svého portfolia. Vzhledem ke vstupu na burzu však CTP nebyla konkrétní. Výsledky za první čtvrtletí zveřejní v nejbližších dnech.

Za růstem cen skladů stojí především převis poptávky nad nabídkou. Výstavbu v Česku brzdí nedostatek vhodných volných pozemků a pomalé povolovací procesy. Celková plocha českých pronajímaných průmyslových prostor, do nichž se kromě skladů počítají i výrobní haly, vzrostla podle dat projektu Industrial Research Forum v letošním prvním čtvrtletí o pouhých 68 tisíc metrů čtverečních. Ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku se jedná o pokles o 65 procent, dlouhodobě to bylo nejslabší stavební čtvrtletí od třetího kvartálu roku 2016. Celkem je v Česku na 9,17 milionu metrů čtverečních průmyslových nemovitostí.

Se slabou výstavbou souvisí i nízká neobsazenost. Nové projekty jsou již v době dokončení pronajaté z více než 90 procent. Celková neobsazenost v Česku byla v prvním čtvrtletí 3,6 procenta, v Praze jen dvě procenta.

Zatímco stávající majitelé mohou z růstu cen profitovat, noví investoři se musí smířit s tím, že roční výnosy v poměru k pořizovací ceně prudce klesají. Letos podle dat Cushman & Wakefield pokleslo roční zhodnocení investice do logistických nemovitostí o jeden procentní bod na 4,5 procenta. Je to dáno tím, že majitelé nemohou zvýšené pořizovací náklady tak snadno promítnout do cen nájemného. Smlouvy s nájemci se uzavírají na několik let dopředu. Novému investorovi tak může trvat roky, než může zdražit nájem.

To dokládá i vývoj průměrných cen nájmů. Ty navzdory silné poptávce rostou jen nepatrně. V prvním čtvrtletí stál měsíční pronájem v nejlepších průmyslových nemovitostech 4,80 eura (asi 122 korun) za metr čtvereční, na konci loňského roku to bylo 4,70 eura. Chování nájemců nicméně naznačuje, že vzhledem k situaci na trhu očekávají výraznější zdražení. Podle viceprezidenta Prologisu pro Česko a Slovensko Martina Baláže proto mnoho zákazníků požaduje dlouhodobější nájemní smlouvy, které jim zajistí současné podmínky pronájmu na delší časový úsek.