Trendy digitalizace, automatizace a udržitelnosti zasáhly obor logistiky s razancí, jejíž intenzita se zřetelně projevila i v soutěži Impuls Logistika. V době, kdy jednotlivé společnosti zasílaly přihlášky do jejího třetího ročníku, přitom nikdo nemohl tušit, jakým způsobem uvedené tendence urychlí současná pandemie koronaviru. Soutěž měsíčníku Logistika a vydavatelství Economia, jejímž generálním partnerem byla realitněporadenská společnost 108Agency, ukázala, že logistické firmy mají vysoký inovativní potenciál a byly na náročné období dobře připraveny.

Vítězové soutěže Impuls logistika

Top logistický projekt

1. Gebrüder Weiss – systém Cargometer, který měří přepravované zásilky za pohybu.

2. Zásilkovna – automatické výdejní místo Z-BOT, robotické zařízení pro výdej zásilky.

3. DHL Supply Chain – technologii Vision Picking, která vychystává zboží pomocí rozšířené reality a chytrých brýlí.

Top logistický produkt

1. Xertec – CMC CartonWrap XL, který v reálném čase vytváří z vlnité lepenky obal na míru.

2. Toyota Material Handling CZ – vozík Autopilot SAE160 s výsuvnou laserovou navigací.

3. Mobile Industrial Robots – aktuálně největší autonomní mobilní robot na trhu MiR1000.

Top logistická služba

1. Logistická platforma DoDo  díky přístupu založenému na datech zvyšuje udržitelnost městské logistiky.

2. Zásilkovna – projekt doručování zásilek mezi fyzickými osobami Mezi námi.

3. Trans.eu - Platforma Trans.eu pro silniční dopravu, která spojuje všechny účastníky dodavatelského řetězce.

Eco-Eco

1. Malfini (dříve Adler Czech) – hybridní fotovoltaický systém s bateriemi a kogenerací v prostorách skladového a logistického centra.

2. Košík.cz – koncept Budoucnost bez obalu, který dává v on-line prostředí zákazníkům možnost nakupovat zboží na váhu.

3. Panattoni – developerský projekt na místě zrušené továrny trolejbusů Panattoni Park Ostrov North.

Ekologická řešení v logistice poprvé soutěžila v nové kategorii Eco-Eco, přičemž porota hodnotila především důraz na smysluplnost projektu po ekonomické stránce. Zvítězila realizace hybridního fotovoltaického systému s bateriemi a kombinovanou výrobou elektřiny a tepla, který společnost Malfini, obchodující s reklamním textilem, využívá ve svém ostravském skladovém centru. „Řídicí systém je vybavený pokročilou logikou s predikčním modulem, který reaguje na předpověď počasí a plánovanou spotřebu areálu tím, že nastavuje optimální režim provozu celého systému,“ říká technický ředitel Malfini Michal Seltenreich. Společnost ušetří stovky tun oxidu uhličitého ročně, ale i nemalé peníze – na výdajích za energie to jen loni bylo 800 tisíc korun.

 Snaha o šetrnost k životnímu prostředí je ovšem patrná také u vítězných realizací v dalších třech kategoriích – Top logistický projekt, Top logistický produkt a Top logistická služba. V prvních dvou zabodoval systém Cargometer společnosti Gebrüder Weiss a automatická balicí linka CMC CartonWrap XL dodávaná na český trh firmou Xertec. Mezi službami zvítězila Logistická platforma DoDo.

Datová komunikace v hlavní roli

Systém Cargometer zvyšuje využití nákladového prostoru vozidel. Speciální snímače pořizují během jedné sekundy až 30 záběrů projíždějícího vysokozdvižného vozíku s nákladem. Technologie s využitím digitálního 3D modelování s vlastním algoritmem dokáže zjistit hmotnost a objem přepravovaných položek. Získané informace o zásilkách se přenášejí v reálném čase do navazujících systémů. „Tato data nám umožňují efektivnější využití skladových i přepravních kapacit. Můžeme přesněji plánovat využití stávajícího místa ve skladech a zároveň máme jistotu, že na silnice neposíláme zbytečně mnoho nevytížených vozidel,“ říká Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR.

Řešení pro městskou logistiku

Než se ovšem zásilky do kamionů dostanou, je potřeba je zabalit. Robotická linka CartonWrap vytváří obal pro každé zboží přesně na míru a v hlavní roli je opět datová komunikace, a sice mezi řídicím systémem linky a podnikovým systémem provozovatele skladu, případně e-shopem. Na jejím základě stroj řeže a tvaruje kartony, tiskne faktury a štítky s adresami, zboží umí i zvážit. Šetří tak lidskou práci i obalový materiál.

Chytré digitální platformy na řízení přeprav jsou dalším velkým trendem současné logistiky, jak ukázala kategorie Top služba. Vítěz, logistická platforma DoDo, představuje nový koncept řešení městské logistiky, která spojuje všechny články vstupující do řetězce doručování. Její software dokáže efektivně řídit flotilu vozidel, identifikuje časové špičky a okamžitě reaguje na dopravní situaci ve městech. „Díky efektivnímu plánování se nám daří snižovat počet aut nasazených v provozu,“ říká Martin Marek, výkonný ředitel DoDo. Společnost loni rozvezla 2,6 milionu objednávek a dosáhla půlmiliardového obratu. Podle studie Deloitte Technology Fast 50 byla druhou nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední a východní Evropě (po polském Packhelpu).

Skladů je nedostatek

Až 30 procent celkové poptávky po skladových a distribučních centrech přichází podle šéfa realitněporadenské společnosti 108Agency Jakuba Holce z oblasti e-commerce. „Kvůli jejímu nástupu a digitalizaci celého maloobchodu se nyní setkáváme s tím, že najít volné skladové prostory je problém,“ říká. Skladové haly přitom podle něj patří k páteřní infrastruktuře, podobně jako silnice nebo internet.

Služba Liftago, která zůstala těsně pod stupni vítězů v této kategorii, vyrostla na přepravě osob, ale vtrhla i do oblasti logistiky. Během roku pokryla 25 českých měst a jejich regionů. Pro partnery z české e-commerce, jimž dominuje spolupráce s Alzou, řeší všechny režimy přeprav od expresní a přesné po standardní balíkovou. Klíčem je algoritmus poptávání nejbližších on-line zapojených přepravců.

Přihlášky do konce května

Pod stupni vítězů zůstalo ve třetím ročníku Impulsu Logistiky, do níž dorazilo rekordní množství téměř padesáti přihlášek, také několik dalších řešení, jež by měla v minulých ročnících velkou šanci uspět. Na stránkách měsíčníku Logistika jsme podrobně popsali například supermoderní sklad jihokorejského výrobce pneumatik Nexen v Bitozevsi na Lounsku nebo automatizovaný zakladačový systém, který pro pražskou společnost Maso-Profit dodala společnost Jungheinrich.

Do čtvrtého ročníku soutěže inovativních logistických řešení je možné přihlašovat projekty na webových stránkách Impulslogistika.cz do konce května.

Solární panely umístila společnost Malfini na střechu svého skladu v Ostravě i na jeho plášť.
Solární panely umístila společnost Malfini na střechu svého skladu v Ostravě i na jeho plášť.
Foto: Malfini
Automatická balící linka vytváří z vlnité lepenky v reálném čase obal na míru.
Automatická balící linka vytváří z vlnité lepenky v reálném čase obal na míru.
Foto: archiv firem
Cargometer Gebruder Weiss Projekt
Cargometer zjišťuje hmotnost a objem přepravovaných zásilek a zvyšuje využití skladů i přepravních prostředků.
Foto: archiv firem