Podniky i spotřebitelé věří, že česká ekonomika v nejbližších měsících poroste. Důvěra v ekonomiku v dubnu vystoupala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) na nejvyšší hodnotu za poslední rok a oproti březnovým 87 bodům se vyhoupla na 94,7 bodu. Především podnikatelé v obchodech a službách očekávají, že se v následujících třech měsících jejich situace zlepší. Rostoucí očekávání souvisí především s blížícím se rozvolněním protiepidemických opatření, které by mělo přinést zvýšení poptávky.

Ekonomický optimismus mírně roste i v sousedním Německu. Dubnový indikátor ekonomického institutu Ifo stoupl oproti předchozímu měsíci o dvě desetiny procentního bodu na 96,8 bodu. A třeba nálada v průmyslu je na nejvyšší úrovni od května 2018. Skoro polovina respondentů z tohoto odvětví si ale stěžuje na nedostatek výrobního materiálu. A stejný problém hlásí i němečtí podnikatelé ve stavitelství. Nedostatek materiálu je pro ně spolu s možnou třetí vlnou epidemie hlavní bariérou růstu produkce.

Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy se růst důvěry dal očekávat. „Je to otázka několika málo týdnů, než se začnou odkládat restrikce pro obchody a služby. Precedens vidíme v loňském létě, kdy se maloobchodní tržby vrátily k meziročním tempům nad nulou. Pokud nenastane zásadní zdravotnický problém jako příchod další mutace nebo výpadek v očkování, tak si myslím, že očekávání jsou v souladu s tím, co nás čeká,“ vysvětluje Skořepa.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler ale současně varuje před přílišným optimismem. „Růst je tažen zejména složkou očekávání, která se však v příštích měsících nemusí naplnit v takové míře, jak nyní firmy i domácnosti doufají,“ upozorňuje s tím, že obdobně se v dubnu zvýšila důvěra mezi spotřebiteli v celé eurozóně.

V některých oborech jsou tak podnikatelé opatrnější. Důvěra poklesla například ve stavebnictví, a to především kvůli nedostatečné poptávce a chybějící pracovní síle. Přesto je celková důvěra (110,9 bodu) v sektoru nejvyšší ze všech měřených odvětví. „Problém s poptávkou ve stavebnictví je pro mě záhadou, protože soukromá i veřejná sféra budí dojem, že o stavební práce zájem má. U hypoték vidíme mamutí čísla, stejně i stát zdůrazňuje, že hodlá investovat všude, kde to půjde,“ doplňuje Skořepa.

Přestože důvěra v českou ekonomiku roste, statistici upozorňují na překážky, které růstu produkce brání. Průmysl růst indexu důvěry táhne, přesto téměř třetina respondentů označila podobně jako jejich němečtí kolegové za problém nedostatečnou poptávku, čtvrtina pak absenci materiálu. „Zde se projevují výpadky v dodavatelském řetězci a nedostatky čipů, které přinutily tuzemské výrobce v posledních měsících výrobu dokonce omezovat,“ doplnil Seidler. Přesto důvěra v průmyslu stoupla na 102,4 bodu, přičemž nad stovkou byl indikátor naposledy v listopadu 2018.

Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil oproti březnu o 7,1 bodu na 94,8 bodu, u spotřebitelů důvěra narostla po tříměsíčním poklesu dokonce o 9,9 bodu na 93,9. Snížily se obavy z růstu nezaměstnanosti a zároveň vzrostl počet respondentů, kteří předpokládají, že v následujících měsících uspoří nějaké peníze. A to i přesto, že očekávají růst cen.

Podle Skořepy se poptávka domácností zvedne, hned jak se otevřou obchody a služby. „Spolu s boomem poptávky očekávám i cenové dopady. Nicméně jsem příznivcem teze, že mnozí z nás budou tolerovat poměrně razantní zvýšení cen, protože budeme rádi, že naše oblíbené podniky vůbec přežily,“ doplnil Skořepa s tím, že i v okolních zemích panuje zlepšená nálada.