Objem hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl téměř sto miliard korun. Jde o dvojnásobek nejen proti loňskému roku, ale i proti dosud rekordnímu prvnímu čtvrtletí 2017. Investici do „malty a cihel“ podpořily nejen extrémně nízké úrokové sazby, ale také obavy z růstu inflace kvůli dlouhodobě rozvolněné měnové politice centrálních bank. Statistici navíc upozorňují, že klesá počet zahájených i dokončených bytů, což znamená omezení nabídky, a tedy i další růst cen. Mohutným nákupům také napomáhají rekordní úspory obyvatel: tím, že se nedá nikam cestovat, jsou zavřené restaurace i obchody, se míra úspor vyšplhala na historicky nejvyšší úroveň. Domácnosti spoří víc než za jakékoliv předchozí krize.

Nákup nemovitostí se stal logickým výsledkem souhry okolností pandemie, nízkých úrokových sazeb, rekordní státní pomoci a nejistoty, co všechno se ještě může stát. Navíc se zdá, že se na něm nedá prodělat. Na rozdíl od investic do bitcoinu či akcií má nákup nemovitostí výhodu vlastnictví majetku v reálném světě. A i když byt nemusí vynášet každý měsíc či rok stejné procento vůči pořizovací ceně jako akcie, jeho cena roste sama o sobě.

Zdá se, že hon na nemovitosti nemůže nic zastavit. Jenže masivní investice do nemovitostí, na kterých se „nedá prodělat“, nakonec mohou zničit samy sebe. Důvodů je docela dost. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se