Vláda nám dlouho tvrdila, že jediným důvodem rekordní sekery zaťaté do hospodaření státu je epidemie covidu-19. Teď se ale ukázalo, že to není pravda. Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že téměř za polovinou nárůstu loňských výdajů nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu: tedy mimo jiné na nové úředníky a sociální výdaje, například jednorázový příspěvek důchodcům. Ministerstvo financí samozřejmě tvrdí, že i tyto výdaje měly za cíl stabilizovat ekonomiku, jenže je to zoufalá obhajoba. Zhruba jako kdyby někdo tvrdil, že výstavba přepychového sídla pro premiéra je v podstatě podporou cestovního ruchu.

Ve skutečnosti je to hrozná zpráva o zneužití epidemie státní mocí. Vláda začala pod záminkou boje s covidem rozhazovat peníze, látat díry, se kterými si jinak nevěděla rady, a rozsáhle uplácet svoje klíčové voličské skupiny. Ukazuje to, jak příšerně funguje současná administrativa. Primární pro ni není starost o to, aby stát řádně, tedy mimo jiné rozpočtově odpovědně a dlouhodobě udržitelně fungoval. Ale jak se udržet co nejdéle u kormidla, z čehož pro ni plynou hezké benefity. Neformální heslo kabinetu zní: Užijme si to, až dojde na placení, už tu nebudeme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jan Beránek 07.04.2021 09:55
Tato forma demokracie, kdy se rozhoduje podle zájmů nekvalifikované většiny, je špatná. To řekl již před více než 2000 lety Sokrates. A dnes je to spíše horší než lepší. Bylo by dobré kombinovat prvky demokracie s učením Konfucia. Stát by měly vést nikoli strany, které zemi jen rozdělují, ale ti nejvzdělanější a nejschopnější, jejichž snahou by byl prospěch celé země a ne pouze určitých skupin voličů.
Honza 07.04.2021 08:14
Na dlohé lokte je ustálené slovní spojení. Spojení na dlouhé lokty nezní ani trochu hezky a možná je i gramaticky nesprávné.
Alan P. 06.04.2021 23:26
Nahlédneme-li na stát jako na součet jeho (aktivního) elektorátu, pak není dané zjištění příliš překvapivé. Změna jistě nebude snadná, zde je jakákoli smysluplná pomoc - i sdělovacích prostředků - vítána.
Jan Doubal 06.04.2021 21:41
Jop je to tak.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru