Do zimní olympiády v Pekingu příští rok Čína naplno spustí svou digitální měnu. Zároveň se tamní vláda netají tím, že digitálními penězi brzy úplně nahradí hotovost. Říše středu tak ukončí svůj tisíciletý experiment s papírovými penězi, který tolik fascinoval středověké návštěvníky z Evropy v čele s Marcem Polem. Hotovost ale bude mít na kahánku i v Evropě – a tisíc let to trvat nebude.
Prokletí hotovosti
Bankovky a mince mají pro stát hromadu nevýhod. Pomáhají šířit koronavirus (možná) a další patogeny a toxiny (určitě). Umožňují lidem vyhýbat se daním. Ulehčují fungování organizovaného zločinu. Znemožňují centrální bance srazit úrokové sazby hlouběji pod nulu. To jsou problémy často zmiňované a podrobně rozebrané třeba v knize profesora Rogoffa Prokletí hotovosti.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru