Firma AstraZeneca státům Evropské unie dodala ani ne třetinu dávek vakcín, které jim původně za první čtvrtletí slíbila. Tvrdila, že má ve svých továrnách na území EU problémy s výrobou. Inspektoři unie, kteří výrobu zkoumali, ale nyní odhalili, že firma v továrně ve městě Anagni nedaleko Říma skladovala 29 milionů dávek své vakcíny. O jejich existenci země EU prý neinformovala. Napsal to italský deník La Stampa a francouzská stanice Europe 1

AstraZeneca vydala prohlášení, podle kterého se jedná o dávky určené jednak pro chudší země světa, jednak pro samotné státy EU. „V rámci našeho závazku dodat miliony dávek do zemí s nízkými příjmy čeká na odeslání do těchto zemí po výstupní kontrole kvality 13 milionů dávek vakcíny. Vakcína byla vyrobena mimo EU a přivezena do závodu v Anagni, kde byla naplněna do lahviček,“ uvedla Jarmila Dolečková, ředitelka zdravotní péče AstraZeneca v Česku.

Zbylých 16 milionů dávek je podle ní určených pro státy unie. „Během posledního březnového týdne bude do zemí EU dodáno téměř 10 milionů dávek. Zbytek pak v dubnu, protože dávky jsou schváleny k uvolnění až po kontrole kvality,“ prohlásila Dolečková.

Český zdroj blízký jednáním HN ještě před tímto prohlášením AstraZeneca řekl, že se země unie obávají, že firma chce vakcínu vyvézt v rozporu se svými závazky mimo EU. „Myslíme si, že AstraZeneca tyto dávky ukrývala, protože je chtěla vyvézt do Velké Británie nebo do dalších zemí mimo unii,“ řekl zdroj. AstraZeneca to popřela.

Společnost původně slíbila, že státům EU během prvních tří měsíců letošního roku dodá 100 milionů dávek, pak toto číslo snížila na 80 milionů. Následně uvedla, že bude schopná vyrobit jen 40 milionů dávek, ale ani tento slib nakonec nedodrží. Výrazně také snížila počty dávek, které dodá ve druhém čtvrtletí. Zdůvodňuje to především problémy, které prý má s výrobou vakcín ve své továrně v Belgii.

Ve smlouvě s unií se přitom firma zavázala, že bude jejím členským zemím dodávat nejen ze svých továren na území EU, ale také ze dvou továren ležících v Británii. Jenže z nich společnost neposlala ani jednu dávku. Ze svých podniků v unii přitom do Británie dodávala.

S Británií zase AstraZeneca podepsala smlouvu, podle níž produkce z britských továren zůstane v Británii. Podle EU jsou tyto dvě smlouvy v rozporu. AstraZeneca podle nich nejspíš vědomě uzavřela dvě smlouvy, u nichž věděla, že je nemůže obě dodržet.

Státy unie mají už nyní možnost zakázat vývoz vakcín ze svého území s výjimkou těch, které jsou určené pro nejchudší země světa. Evropská komise toto pravidlo ještě zpřísnila – nyní by mohly země EU automaticky zakázat vývoz určený pro ty státy, které ze svého území do unie vakcíny nedodávají. Zákaz se může týkat i vývozu do zemí, které jsou v očkování oproti unii napřed.

„Naše členské země se potýkají s třetí vlnou pandemie a ne všechny firmy plní své závazky,“ konstatovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ze všech ekonomicky silných částí světa přitom podle ní pouze EU stále ve velkém vyváží vakcíny do desítek států. „Ale otevřené cesty by měly vést oběma směry,“ dodala von der Leyenová.

Možnost zákazu vývozu míří především na Británii. Některé země, například Švédsko, ale před zakazováním vývozu varují. Tvrdí, že by to mohlo vyvolat spory, kvůli kterým by se do unie například nedostaly látky nezbytné pro výrobu vakcín.

Možnost zakázat vývoz zatím státy EU využily jen jednou – Itálie zakázala vývoz čtvrt milionu dávek vakcíny AstraZeneca do Austrálie.