Banky v Česku poskytly klientům v únoru tolik peněz na bydlení jako nikdy předtím. Podle Fincentrum Hypoindexu si lidé pořídili hypotéky bezmála za 30 miliard korun. Ohromný zájem o vlastní bydlení tak neutuchá ani 12 měsíců poté, co českou ekonomiku začala soustavně drtit opatření proti šíření koronaviru.

Češi vnímají investice do nemovitostí dlouhodobě jako velmi bezpečné uložení svých úspor, vysvětluje neutuchající zájem o hypotéky hlavní ekonomický analytik České bankovní asociace Vladimíra Staňura. Někteří se tak jistí proti inflaci, jiní si pořizují byty na investici, aby si na stáří zajistili solidní penzi z pronájmu, protože nevěří zkostnatělému důchodovému systému. Minimálně polovina žadatelů si ale hypotéky bere na vlastní bydlení. 

„V Česku bydlí ve vlastním 80 procent obyvatel a úplně největší podíl je v tomto směru v Rumunsku. Čím chudší je země a čím komunističtější dříve byla, tím větší v ní panuje ze strany lidí hlad po vlastních nemovitostech. Nebál bych se to označit za fenomén států bývalého sovětského bloku. Tato tužba jistě souvisí s tím, že lidé zde dříve byty a domy mohli vlastnit jen ve velmi omezené míře nebo vůbec,“ říká Staňura v rozhovoru pro HN. 

HN: Čím byl způsobený únorový, alespoň podle dat Hypoindexu rekordní objem sjednaných hypoték?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se