Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců, živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami či docházejí na pracoviště, a neziskové organizace. Schválila to v pondělí vláda, uvedla Schillerová na twitteru

Každý týden se tak podle Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně. „Plošné testování je spolu s očkováním naše hlavní jízdenka zpět do normálního života,“ napsala.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda diskutovala o zvýšení frekvence testování. Dohodla se však na tom, že k tomuto kroku přistoupí až podle toho, jak se bude situace vyvíjet. „Počkejme několik dní, než k tomuto kroku přistoupíme, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Vláda si podle něj uvědomuje, jak by to pro podniky bylo velmi logisticky náročné.

Zdravotní pojišťovny dají na příspěvky na testy na covid ve firmách asi 480 milionů měsíčně. Testovat se bude až deset měsíců, uvádí vládní materiál.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se Česko, pokud budou pokračovat opatření a bude fungovat testování, mohlo ke konci dubna dostat na 4000 nově nakažených denně a mnohem příznivější počty hospitalizovaných. Blatný zopakoval, že je důležité pokračovat v současných opatřeních alespoň do konce Velikonoc.

Policisté budou spolu s hygieniky kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Seznamy bude policie dostávat od krajských hygienických stanic, uvedl Blatný. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Ten už byl podle vicepremiéra vyřešen.

„Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly,“ uvedl Hamáček s dovětkem, že šíření nakažlivé nemoci je trestným činem. Podle Blatného dodržování základních pravidel včetně karantény a izolace významně pomůže k brzkém zrušení plošných opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru. Hamáček upozornil, že šíření nakažlivé choroby je trestný čin. 

Pokud budou přistiženi "venku" bude to posuzováno jako trestný čin podezření ze šíření nakažlivé choroby. Podle Blatného dodržování základních pravidel včetně karantény a izolace významně pomůže k brzkém zrušení plošných opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru. Kontroly dodržování karantén budou namátkové. Počet policistů bude upravován podle potřeby, napsal večer Hamáček ČTK k novému zadání pro policii.

Výměnu ministra zdravotnictví Babiš v březnu neplánuje

Premiér Andrej Babiš se v pondělí večer sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali mimo jiné o vakcíně Sputnik V. Babiš zopakoval, že prezident podporuje schválení této vakcíny.

Na schůzce v Lánech hovořili také o ministru zdravotnictví. Prezident by si přál jeho výměnu, Andrej Babiš však uvedl, že v březnu žádné výměny ministrů neplánuje. „Prezident ventiloval své názory na personální obsazení, já jsem ale nezávislý a je to moje rozhodnutí,“ uvedl Babiš.  Výměnu ministrů v dubnu však nevyloučil.

Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. O schválení návrhu vládou v pondělí odpoledne informoval vicepremiér Hamáček. Nouzový stav je podle něj potřeba především k možnosti omezení cestování mezi okresy. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu-19 končí 28. března. Ve sněmovně vláda zatím podporu vyjednanou nemá.

Žádost o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní nepodpoří TOP 09 nebo hnutí STAN. Piráti se rozhodnou o podpoře stavu nouze podle dat. Opoziční strany už podle předsedy ODS Petra Fialy obdržely data od ministerstva zdravotnictví. Jde o rozsáhlý materiál hodnotící veškerá protikoronavirová opatření, nikoli o stručné zhodnocení efektivity zákazu volného pohybu mezi okresy. Expertní Anticovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podle Fialy data nyní vyhodnocuje. 

Někteří komunističtí poslanci při předchozích hlasování o prodloužení nouzového stavu podmiňovali svou podporu tím, že vláda zaručí návrat aspoň části žáků a studentů do škol. V neděli ale ve svém pořadu premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že vláda zatím vůbec neví, kdy se děti do škol vrátí. Podle něj nyní všechno závisí na vývoji epidemiologické situace. 

Mluvčí resortu školství v pondělí uvedla, že ministerstvo očekává, že se do konce týdne dohodne s ministerstvem zdravotnictví a hlavní hygieničkou na postupu při návratu žáků do škol.

Odborníci chtějí, aby vláda přes Velikonoce zastavila průmysl

Člen vládní rady pro zdravotní rizika Petr Smejkal, který je hlavním epidemiologem pražské kliniky IKEM, v České televizi uvedl, že rada nejspíš doporučí zavřít kolem Velikonoc průmyslové podniky. Velikonoční svátky jsou letos na přelomu března a dubna. „Kdybychom k nim přidali pár dní, byl by efekt na sražení virové nálože v populaci významný. Hodně by to pomohlo,“ zdůvodnil.

Proti uzavření průmyslových podniků kolem Velikonoc se staví zaměstnavatelé. ČTK to v pondělí řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Volno by podle něj dalo prostor pro návštěvy známých a příbuzných, škody by byly vysoké, není jasný plán ani zdravotní přínos. 

"Odstavení řady průmyslových odvětví nefunguje tak, že cvaknete vypínačem a druhý den prostě jen lidé nepřijdou do práce. Mnoho provozů vypínáte i týdny, potřebujete na to specializované techniky, má to bezpečnostní rizika a je to i velmi finančně nákladné," uvedl Hanák.

Někteří odborníci na vládu tlačí už delší dobu, aby průmyslovou výrobu zastavila a omezila tak setkávání lidí na jednom místě. Podniky ale varovaly před velkými ekonomickými dopady takového kroku. 

V neděli v zemi přibylo 2373 potvrzených nakažených, zhruba o 950 méně než před týdnem. Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, je nyní 0,84, nejnižší za dva měsíce. Od začátku pandemie už v Česku zemřelo 24 810 infikovaných.

Z aktuálních statistik je podle Hamáčka patrné, že plošná opatření zabrala. Kdyby nefungovala, přibývalo by v Česku 20 až 25 tisíc případů denně a zkolabovalo by zdravotnictví. „Rozvolňování bude možné v situaci, kdy se začnou vyprazdňovat nemocnice. A to ještě nějakých pár dnů trvat bude. Klíčové je, že se to otočilo a klesá to,“ uvedl vicepremiér.

V nemocnicích se ale zlepšení zatím příliš neprojevilo. Jejich kapacita je stále téměř vyčerpaná. V neděli se staraly o 8007 nakažených, minulé pondělí tam leželo rekordních 9451 lidí s koronavirem. Počty pacientů ve vážném stavu klesají jen velmi mírně, teprve v sobotu spadly těsně pod dva tisíce.

Šíření nákazy by mělo začít zpomalovat probíhající očkování proti covidu. V Česku se zrychlilo teprve v posledních dvou týdnech, kdy injekci každý všední den dostává zhruba 50 tisíc lidí. Takové množství by přitom teoreticky zvládli sami praktičtí lékaři. Pokud se k tomu přičtou kapacity očkovacích center a nemocnic, očkování by mohlo běžet podstatně rychleji. Problém je, že v zemi chybí vakcíny. V dubnu by dávek mělo začít chodit více, k dosavadním třem značkám Pfizer, Moderna a AstraZeneca přibude Johnson & Johnson.