Přesně za dva týdny uplyne rok od chvíle, kdy Česká národní banka začala uvolňovat regulaci hypoték. Atmosféra se tehdy dala krájet. Většina ekonomiky tou dobou kvůli pandemii covidu-19 už stála, bylo jasné, že české hospodářství zažije strašidelné jaro a propad HDP bude nejhlubší v historii. Naopak vůbec nebylo jasné, jak dlouho budou omezení trvat. S jistotou se čekal rychlý růst nezaměstnanosti s automatickým dopadem na solventnost velkého počtu domácností. Nejistota zasáhla i finanční sektor. I ty půjčky, které dosud byly brány jako zcela spolehlivé, najednou vypadaly nejistě. V plném proudu byla příprava úvěrových prázdnin, během nichž nemusel dluhy splácet prakticky nikdo, kdo o odklad požádal. U nových úvěrů rostly rizikové přirážky. Z toho všeho plynula obava, že banky omezí také úvěrování nákupů nemovitostí a že i ty hypotéky, které poskytnou nebo budou refinancovat, výrazně zdraží, aby tím kompenzovaly rizika.

Na apríla roku 2020 proto ČNB, která má na starosti i stabilitu finančního sektoru, rozvázala bankám ruce s tím, že v krizi se přece budou chovat opatrně samy od sebe. Centrální banka proto umožnila půjčovat až na 90 procent hodnoty nemovitosti (parametr LTV) a otupila tak svůj nejdůležitější nástroj, kterým se předchozí roky snažila tlumit hypoteční boom. Ke stejnému datu ČNB zrušila limit hlídající poměr dluhů k příjmům a snížila proticyklickou kapitálovou rezervu na úroveň, kterou považuje za neutrální. I tím bankám uvolnila dodatečné zdroje k úvěrování. Ještě před prázdninami pak centrální bankéři přestali po bankách vyžadovat, aby u zájemců o hypotéku hlídali celkovou výši splátek v relaci k příjmům. To vše spolu s levnými penězi (ČNB v květnu snížila svou základní sazbu na 0,25 procenta a stále ji tam drží) mělo umožnit úvěrování nemovitostí i v hluboké krizi. Po roce lze říct, že ČNB slaví až nečekaný úspěch. Nebo neslaví?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru