Covid-19 je s námi rok, a protože se mu neumíme bránit tak dobře jako ve většině ostatního světa, napáchal tu děsivé škody. V Česku za sebou zanechal přes třiadvacet tisíc mrtvých, zničil životy a živobytí dalších desítek tisíc lidí, odhalil, že máme zkostnatělou státní správu a neschopné politiky, dovedl zdravotnictví do stavu naprostého vyčerpání... Těžko najít člověka, na kterého by z toho nepadala deprese.

Ale přesto, dokázali bychom najít na celém tom zmaru něco pozitivního? Cokoliv? Můžeme si z té katastrofy odnést něco k dobru? Něco užitečného, poučného a pozitivně použitelného?

Odpovídají:

Tomáš SedláčekFrantišek KoukolíkMiroslav SingerRadkin HonzákKrištof KinteraDavid MarekJiří GrygarPetra HůlováTomáš HalíkTomáš SokolEva ZažímalováIva PekárkováDalibor Blažek


TomA L SedlA ATek fotoRadek Vebr proWEBTomáš Sedláček, ekonom

Padl na nás imperativ dělat věci jinak, jít do sebe, čas na nové oblasti zájmů, rodinu, čas na čtení a přemýšlení, čas na věci, na které předtím nebyl čas, čas na životní úklid, čas ticha – možná na to ještě v ledasčem budeme vzpomínat.


FrantisekKoukolik fotoLiborFOJTIK proWEBFrantišek Koukolík, vědec, neuropatolog, spisovatel

Jedinečné testování všech teoretických představ o individuální a skupinové stupiditě, sociálně úspěšné psychopatii a krizové fázi možného sociálního kolapsu.


MiroslavSinger fotoJosefHorazny proWEBMiroslav Singer, ekonom, bývalý guvernér ČNB

Pro mě osobně v pozitivním smyslu znamenala pandemie objev dalších nádherných míst České republiky a tím skutečně nemyslím jen ta turisticky "profláklá".

Dál už se mi hledají pozitiva na osobní úrovni dost těžko, snad by se dalo zmínit, že v období lockdownu asi většina z nás zjistila, co je pro ně vlastně v životě důležité, co jim nejvíc chybí. Takže já už dnes vím, že je pro mě vlastně velmi důležitý takový ten příjemný "small talk", krátký zdvořilý rozhovor s někým, koho neznám, ať už k němu dojde na zasněžené stráni s potomkem a sáněmi nebo v oblíbené hospůdce. A zdá se mi, že takových nás je hodně. Takže tohle období nás asi většinou vedlo k hlubšímu sebepoznání. Ale tento "přínos" dost diskvalifikuje mé vědomí, že bych se radši "nesebepoznal" a žil jako před pandemií. Na úrovni ekonomického života se myslím  ukázalo, že alespoň ve firmách, které znám a kde působím, mám množství kolegů, kteří dokázali v podstatě "nemožné na počkání". Schopnost lidí kolem mě nacházet řešení, která umožnila pokračovat v činnosti nově, digitálně, na dálku, ale třeba také zajistit bezpečnost těch, kteří musí někam přijít, někde se sejít, vytvářet například systémy navzájem se zastupujících pracovních týmů, mě vedla k hlubokému obdivu k většině těch, se kterými spolupracuji.


Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru