Pokud patříte k lidem, kteří vnímají aspekt udržitelnosti citlivě, nejspíš si uvědomujete, že udělat skutečně udržitelné obchodní nebo investiční rozhodnutí není vůbec snadné. Udržitelným se dnes totiž označuje ledacos. To by se mohlo již 10. března ale změnit. V tento den totiž nabyde účinnosti velká část ustanovení nového evropského nařízení o zveřejňování informací související s udržitelností v odvětví finančních služeb.

Pojem udržitelnost původně převzatý z ekologie dnes dobývá všechny sféry života. Obecně platí, že za udržitelné lze označit takové aktivity, které ochraňují a zlepšují přírodní prostředí a sociální spravedlnost. Z důvodu obrovského vlivu obchodních korporací na přírodní nebo sociální prostředí se právě čím dál více poukazuje na to, že se udržitelnost stává jednou z hlavních korporátních výzev pro 21. století. Na druhé straně není žádným tajemstvím, že korporace mají nevyčerpatelnou schopnost jakékoliv hodnoty zkomercializovat. Korporace se totiž rády prezentují jako udržitelné, aby byly atraktivnější pro investory, zaměstnance, zákazníky apod. Ekonomové tyto jevy již dlouho popisují a kritizují jako strategickou filantropii nebo okázalý soucit. Současně platí, že mnoha lidem aspekt udržitelnosti není cizí. Velkým problémem se ale ukazuje být deficit informací, mlžení nebo přímo dezinformace šířené korporacemi za účelem prezentace environmentální odpovědnosti (označované jako greenwashing). 

Podívejme se na řešení těchto problémů v Evropské unii. Jednou z prvních legislativních odpovědí EU na téma udržitelnosti byla směrnice o nefinančním reportingu, která nabyla účinnosti v roce 2017. Na základě ní musely členské státy EU přijmout národní úpravu zveřejňování informací o rizikovém vlivu největších korporací na okolní prostředí ve výročních zprávách (tzv. nefinanční reporting). Tyto snahy však zůstaly nenaplněné. Pokud například zájemce o nefinanční informace nahlédne do výročních zpráv dotčených subjektů, jako jsou velké banky nebo veřejně obchodované korporace, tak v části "společenská odpovědnost" nalezne často jen prázdné chvalozpěvy. Kvalita rétorického cvičení je dána kvalitou externího konzultanta, který dostal zakázku. V zásadě platí, že zkušenější konzultanti umí "mlátit prázdnou slámu" lépe. Tyto (ne)výsledky vedly Evropskou komisi ke snaze zkonkrétnit povinnosti nefinančního reportingu, což má být představeno veřejnosti tento rok.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru